İsrail’den Lübnan’a saldırı: ‘5 Hizbullah mensubu öldü’

İsrail ordusunun Lübnan’da düzenlediği saldırılarda toplam beş Hizbullah mensubunun hayatını kaybettiği açıklandı. Lübnan resmi haber ajansı NNA, İsrail’e ait insanız hava aracının (İHA) Lübnan’ın güneyinde, sınırdaki Nakura beldesi yakınlarındaki bir aracı hedef aldığını aktardı. Reuters haber ajansına konuşan güvenlik kaynakları da yerel saatle 08.30 sıralarında yaşanan saldırıda bir aracın hedef alındığını doğrulayarak, saldırıda öldürülen üç Hizbullah mensubundan birinin silah teknisyeni olduğunu ileri sürdü. İsrail ordusu ise saldırıyla ilgili rapor ve haberleri incelediklerini bildirdi.

Hizbullah da yaptığı açıklamada, söz konusu saldırıda mensupları Ali Abdulnebi Kasım, Mustafa Hüseyin Selman ve Mahmud Ali Gabris’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

HİZBULLAH: İSRAİL’İN KUZEYİNE SALDIRI DÜZENLENDİ

AA’nın haberine göre, daha sonra yaptığı başka bir açıklamada ise Faruk Muhammed Harb ve Abbas Ahmed Halil adındaki iki mensubunun da İsrail saldırılarında yaşamını yitirdiğini aktaran Hizbullah, İsrail’e ait kuzeydeki Liman yerleşim birimine yönelik kamikaze İHA ve Cel el Alem mevzisine füze ile saldırı düzenlendiğini kaydetti.

İsrail ordusu ile 8 Ekim 2023’ten beri Lübnan’ın güneyinde yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah mensubu sayısı 228’e yükseldi. Çatışmalarda ayrıca, 45 Lübnanlı sivil, 11 Emel Hareketi, 12 Hamas ve 12 İslami Cihad mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 11 asker öldü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx