Halktv Muhabiri, çatışma anında yaşananları anlattı: ‘Göğüs göğüse çatışma oldu’

Milyonlar, son 24 saat içinde şehit olan 12 askerin yasını tutuyor. Yürekleri yakan çatışmalar Hakkari’nin Çukurca ve Şemdinli ilçelerinin tam karşısına denk gelen Kuzey Irak’ta yaşandı. Bengü Şap Babaeker’in sunduğu ‘Nasıl Olacak’ programına telefonla bağlanan Halktv Muhabiri Ferit Demir, çatışmaların yaşandığı hava koşullarına ilişkin önemli detaylar verdi:

SİS KAR YAĞIŞI VE TİPİ ETKİLİYDİ
Her iki çatışmanın da Kuzey Irak’ın Türkiye sınırına yakın noktasında yaşandığına işaret eden Demir “İlk saldırı, sisli, kar yağışlı ve tipinin etkili olduğu bir anda gerçekleştirildi” dedi.

TERMAL KAMERALAR VE İHA’LAR ETKİLİ OLAMADI
Olumsuz hava koşullarının, kayıpların yaşanmasında önemli bir etken olduğuna işaret eden Demir şunları kaydetti: “Hiçbir teknik cihaz çalışmıyor. Termal kameralar çalışmıyor. Havadan İHA’lar etkili olmuyor. Uçaklar etkili olmuyor. Helikopter uçuşu olmuyor.”

TAKVİYE BİRLİKLER GİDEMEDİ
Olumsuz hava koşullarının dün günün ikinci yarısına kadar etkisini sürdürdüğünü kaydeden “Böyle olunca da, bölgenin kuşatılması takviye birliklerin gitmesi ve diğer operasyon timlerinin etkili olabilmesi çok zor. Çünkü birlikler yer değiştiremiyor. Tipi çok fazla. Görüş uzaklığı çok düşük” ifadelerini kullandı.

ASKERİ YETKİLİLER: SİS ÇOK ETKİLİ
Bölgede bulunan üst düzey askeri yetkililer ile temasa geçtiğini aktaran Demir şu bilgileri aldığın aktardı: “Sisin çok etkili olduğunu söylediler. Çatışma bölgesinde yer yer 1 metreye kadar sisin etkili olduğunu ve tipinin de buna engel çıkardığını söylediler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir