Altında Türkiye tarihinde bir ilk ‘Yastık altında altını olanlar hazır olsun’

Ekonomi piyasalarında ikili kur anlayışı yeniden hakim olurken, ons altında yaşanan yükselişler gram altın/TL fiyatları arasındaki makası ilk kez 250 liraya çıkararak tarihi zirvesine ulaştı. Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yastık altında altını olan yatırımcılara hazırlığa başlayın diyerek uyardı.

Memiş, altın fiyatlarına dair yapılacak açıklamanın tarihi bir öneme sahip olduğunu vurgulayarak, halihazırda 2155 dolar seviyesinde seyreden ons altının, açıklama sonrasında 30 dolarlık bir harekete imza atacağını belirtti.

YASTIK ALTINDA ALTINI OLANLAR DİKKAT

Memiş’in altın sahiplerine yönelik kritik uyarılarda bulundu. Memiş, “Altın fiyatlarında özellikle yatay ve biraz belirsiz bir seyir hakim. Bu hafta 2125 dolar destek, 2185 dolar direnç seviyesini işaret etmiştim ve bu aralıkta işlemler gerçekleşti.

Şu anda ons altın 2153 dolar seviyesinde. Aşağı yönlü düşüşler için sadece bir günlük süremiz var. Sonrasında ise 2180 direnci var. Yarın piyasalar hangi yöne doğru hareket edecek, öncelikle 2180 mi direnecek yoksa 2125 mi? Günler daralıyor ve Fed toplantısı var. Bir şekilde sonuç alınacak. Yukarı ve aşağı tarafta altın için 30 dolarlık bir hareket alanı var” dedi.

“ALTIN FİYATLARINDA BİR OYNAMA OLACAK”

Memiş, “Esas kafa karıştıran şu. Aşağıda ihlal edilen alanlar var, 2090 ve 2070 dolar seviyeleri. Acaba buralar ne zaman test edilecek? Açıklanacak Fed kararı sonrasında bu taraftaki beklentilerimizi daha net söyleyeceğiz.

Hızlı yükselişler oldu ve bu alanlar atlanmış gibi görünüyor, ancak ilerleyen aylar için yükseliş beklentimiz devam ediyor, fakat bu alanlar mutlaka test edilecektir” ifadelerini kullandı.

“SON BİR DÜŞÜŞ İHTİMALİ BULUNUYOR”

Memiş, “Gram altının 2250 lira seviyesinde olduğunu görüyorsunuz gösterge tarafında. Serbest piyasalarda ise 2470-2488 lira aralığında. Yeni bir rekor, yeni bir makastan bahsedebiliriz. 2500 liraya ramak kaldı, bu psikolojik direnç seviyesi için haziran ayı işaret ediliyordu, daha mart ayının ortasında buralara geldik.

Demek ki Haziran ortalarına kadar 2700 direnci görülecektir. 2024 yılının devamında ise 3000 lira hedefimiz var ancak son bir düşüş ihtimali bulunuyor” şeklinde konuştu.

“ALTINIM VAR SATMALI MIYIM?”

Nasıl ki ons tarafında aşağıda ihlal edilen alanlar olduysa, gram altın/TL tarafında da 2400 altında test edilmesi gereken bölümler var diyen Memiş, “Altınım var satmalı mıyım? Bu sorunun cevabı bende hayır. Altın satışı için şu anda çok erken. Gümüşün ons fiyatında bu hafta 24.70 dolar destek seviyesini işaret etmiştim. Şuanda 24.95 seviyelerinde ancak bu haftaki beklentilerimiz gerçekleşti.

Gümüşün gram fiyatı 25.96 lira seviyesinde. Burada 25.80 TL destek seviyesi var. Tekrar trendin yukarı yönlü olacağını ve önce 26 dolar 26 lira seviyelerinde bir trend göreceğiz. Türk lirası ile bedava olduğunu söyleyebiliriz bu seviyelerin” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx