AB’nin deprem desteğinin 400 milyon Euro’su için imzalar atıldı

Avrupa Birliği, Türkiyedeki deprem felaketi için Uluslararası Bağışçılar Konferansında toplanan 1 milyar Euro’luk desteğin 400 milyonu için dün Brükselde anlaşma imzalandığını duyurdu. 400 milyon Euro tek taksitte ödenecek.

İsveçin AB Başkanlığı sırasında geçen yıl Mart ayında Uluslararası Bağışçılar Konferansı düzenlenmiş, Türkiyenin 11 ilinde ve Suriyenin kuzeyinde yaşanan 6 Şubat depremlerin yaralarını sarmak için toplamda 7 milyar Euro bağış toplanmıştı.

Avrupa Birliği Komisyonunun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira ve Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay dün Belçikanın başkenti Brükselde bir araya gelerek yardım paketinin 400 milyon Euro’su için anlaşma imzalandı.

AB’nin yürütme organı AB Komisyonundan konuya ilişkin yapılan açıklamada “Türk makamları bu yardımı şu amaçlarla kullanmayı planlıyor; sağlık, eğitim ve su ve atık su yönetimi alanlarında altyapının onarılması. Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için geçici barınma sağlamak. Ülkenin zengin kültürel mirasını korumaya yönelik önlemlerin uygulanması” denildi.

Komisyon, 400 milyon Euro’luk yardımın Türkiye’ye tek taksitte ödeneceğini belirterek Türkiye’nin fonları 18 ay içinde kullanacağı ve kullanım sonrası uygulamaya ilişkin rapor hazırlayacağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx