Zelenski: Rusya’nın FAO üyeliği sonlandırılmalı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) toplantısına görüntü konferans metoduyla katılarak hitap etti.

Volodimir Zelenski, konuşmasında Rusya‘nın saldırgan siyasetini durdurmak için hem milletlerarası örgütler seviyesinde hem de ülkeler seviyesinde tüm baskı araçlarının kullanılması gerektiğini vurgulayarak, Rus saldırganlığının iş birliği ve gelişmeyi engelleyen en kıymetli faktör ve kilit tehdit olduğunu belirtti.

Zelenski, Rusya’nın Ukrayna’ya, Avrupa’ya ve dünyadaki tüm hayat kurallarına karşı yürüttüğü savaşın şimdiden önemli sonuçlara yol açtığını lisana getirerek, savaşta 10 binlerce insanın hayatını yitirdiğini, Ukrayna‘nın yüzlerce kent ve köylerinin yıkıldığını, yaklaşık 12 milyon Ukraynalının mülteci durumuna düştüğünü bildirdi.

‘RUSYA KİTLE İMHA SİLAHI KULLANIRSA NE OLUR?’

Zelenski, Rusya’nın Karadeniz‘i bloke etmesi nedeniyle, farklı kıtalardaki yüz milyonlarca insanın kendilerini yiyecek eksikliğinin eşiğinde bulduğunu öne sürerek, “Avrupa, tarihinin en sıkıntı güç durumlarından birini yaşıyor. Rusya’nın özgür dünya için diğer hangi krizleri hazırladığını hala bilmiyoruz. Rus ordusu kitle imha silahı kullanırsa ne olur? Rusya’nın akınları sonucunda, örneğin bölgemizdeki içme suyu kaynaklarına yönelik bir tehdit ortaya çıkarsa ne olacak? Karadeniz havzasının ve hasebiyle Akdeniz’in bir kısmının radyasyon yahut kimyasal kirlenme tehdidi olursa ne olur?” diye konuştu.

Zelenski, besin krizine bir defa daha dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Rusya’nın FAO üyeliğinin devam etmesi kelam konusu olmamalıdır. En az 400 milyon ve en fazla bir milyardan fazla insanın açlığı için çalışan Rusya’nın FAO’da ne işi var? Ukrayna’nın tarım ihracatı global pazarda dengeleyici bir rol oynuyor. Rusya, Afrika ve Asya sakinlerini rehine olarak kullanarak Avrupa’ya karşı yeni bir göç dalgası kışkırtmasının hesabını vermelidir. Rusya’ya karşı global seviyede uzun vadeli sancılı yaptırımlar uygulanmalıdır.”