Yüksekova’da besicilerin koyun kırma mesaisi başladı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde havaların ısınmasıyla yaylalara çıkan besiciler, Cilo Dağı eteklerinde koyunların yünlerini kırkıp yazlık bakımlarını yapmaya başladı. İmece tarzı yardımlaşan besiciler, yünü satıp, gelir elde ediyor.

Yüksekova ilçesinde kışın ağıllarda beslenen hayvan sürüleri, karların erimesiyle varlıklı bitki örtüsüne sahip yüksek rakımlı yaylalara çıkmaya başladı.

Uzun geçen kış mevsiminin akabinde hayvanlarını yaylalarda otlatarak yemden tasarruf eden besiciler, artık de koyunların rahatlaması, et ve süt randımanının artması için yünlerini kırkıyor.

İlçeye 20 kilometre uzaklıktaki Cilo Dağı eteklerindeki Zeynep Yaylası’na çıkan besiciler, kırktıkları koyun yünlerini satarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Besici Mustafa Toktamış, “Her yıl haziran ayında köylüler olarak bir ortaya geliyoruz ve koyunlarımızı şenlik havasında kırkıyoruz. İmece yöntemi ile Zeynep Yaylası’nda toplanıyoruz. Koyunların yününü ise hem satıyoruz hem de gereksinimi olan aileler kendileri için yorgan yastık döşek yapıyor” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.