Yollar kapandı, meskenler ahırlar sular altında kaldı

Sivas’ta gece saatlerinde başlayan ani yağış nedeniyle dereler taştı, konutları su bastı, Sivas-Kayseri Karayolu süreksiz olarak ulaşıma kapandı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde tesirli olan kuvvetli yağmur ömrü olumsuz etkiledi. Sivas-Kayseri Karayolu Yeniçubuk deresinin taşması nedeniyle sel suları ve yolda meydana gelen heyelan sonucu ulaşımına kapandı. İlçe merkezinde kimi meskenlerin yer katlarını su bastı. Sivas Valisi Yılmaz Şahin, selden etkilenen ilçeyi ziyaret ederek çalışmaları yerinde takip etti.

14 MESKEN VE 5 AHIR SULAR ALTINDA KALDI

Vali Yılmaz Şimşek, sel sonrası oluşan hasar tespit çalışmalarının başladığını, selden olumsuz etkilenen hiçbir vatandaşı mağdur etmeyeceklerini söyledi. Vali Şimşek, “Ulaş’ta 9 konut ve 5 ahırı, Gemerek’te ise Yeniçubuk dere yatağının taşması sonucu cadde ve sokakları su bastı.
Yine o bölgede 5 mesken selden etkilendi.

Aşrı yağış ve dere yatağının taşması sonucu oluşan balçık ve çamur da Kayseri-Sivas karayolu üzerinde hasara neden oldu. Bu nedenle Kayseri-Sivas trafiğe kapandı. Çalışmalarımız sonucunda tek şeritli olarak hem Kayseri hem de Sivas istikametini trafiğe tekrar açıldı” dedi.

DEMİR YOLU ULAŞIMIDA AKSADI

Vali Şimşek, meydana gelen sel sonrasında hasar tespit çalışmalarına çabucak başladığını da belirterek, “Çalışmalarımız devam edecek ve ona nazaran de vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz, gereken yardımları yapacağız. Ayrıyeten Şarkışla ile Sarıoğlan ortasındaki tren yolunda da bir sorun oluştu ve bu nedenle burada tren hizmetleri bir müddet durdu.” diye konuştu. Öbür yandan bölgeye sevk edilen AFAD takımları, bodrum katları su basan konutlarda su tahliye çalışması başlattı. Afet bölgesinde hasar tespit ve ziyan tespit çalışmaları devam ediyor.

AKŞENER: OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’de, bugün TBMM’de düzenlediği partisinin küme toplantısının akabinde Sivas’taki sel felaketi ile ilgili geçmiş olsun iletisi yayınladı. Akşener, “Gemerek’te yaşanan sel felaketiyle birçok meskenin, ahırın ve tarım yerlerinin hasar gördüğünü büyük bir hüzünle öğrendim. Can kaybımızın olmaması yüreğimizi hafifletse de maddi hasarların bir an evvel kapatılması için olayın takipçisi olacağız. Geçmiş olsun Sivas…” dedi.