Yeni dönem Anzer balının kilogramı 2 bin lira olarak belirlendi

Yaklaşık 200 bal üreticisi, haziranda 3 bin 200 arı kovanını güneşlenme oranına nazaran yaylada çeşitli noktalara yerleştirdi.

Arılarını 40’ı endemik 300’e yakın çiçekten oluşan güçlü yayla florasıyla buluşturan üreticiler, dünyaca ünlü Anzer balının sağımını hava kurallarına nazaran ağustos yahut eylülde gerçekleştirecek.

Anzer Ballıköy Ziraî Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşen arıcılardan toplanan bal, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı’nda polen tahlili yapıldıktan sonra tescil edilip mühürlenerek piyasaya sunuluyor.

“5-6 TON CİVARINDA BAL BEKLİYORUZ”

Kooperatif Lideri Osman Civelek, geçen yıl yaklaşık 5 ton bal üretildiğini söyledi.

Bu yıl yaylada havanın yağışlı olduğunu, bu nedenle rekoltenin gelecek günlerdeki hava kaidelerine nazaran şekilleneceğini belirten Civelek, “Ağustos ayının birinci haftasından itibaren sağımlar başlayacak ve analizin akabinde satışa arz edilecek” dedi.

Civelek, ekonomik istikrarları ve fiyat artışlarını gözetip yeni fiyat oluşturduklarını vurgulayarak, “Geçen yıl 1200 lira olan balımızı, bu yıl 2 bin liraya, 600 lira olan yarım kiloluk balımızı ise 1000 liraya çıkardık. Çok az ölçüde da olsa satışa sunduğumuz 250 gram balı ise 500 liradan satışa arz edeceğiz” diye konuştu.

Rekoltenin gelecek haftalardaki hava sıcaklığıyla yükseleceğini varsayım ettiklerini lisana getiren Civelek, “Yaylaya yerleştirdiğimiz kovanlardan 5-6 ton civarında bal bekliyoruz. Beklentimiz bu istikamette ancak hiç de olmayabilir. Hava kaideleri müsait olursa 5-6 ton civarındaki balı analize göndermeyi bekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Polen fiyatlarında da değişikliğe gittiklerine işaret eden Civelek, polenin geçen dönem 1500 lira olan kilogramını 2 bin 200 liraya çıkardıklarını bildirdi.

ANZER BALINA ARAP TURİSTLER İLGİ GÖSTERİYOR

Civelek, talebin tamamının bu yıl güç olsa da karşılanabileceğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

“Geçmiş yıllardan kalan talepler çok fazla olmuyor. Son yıllarda talebi büyük oranda, artan eser ölçüsüyle karşılayabiliyoruz. Bilhassa kimi tüketiciler yeni dönem eserden bal almak istiyor. Yeni dönem için ağır talep var. Yurt dışı taleplerimiz son devirde çok fazla. Trabzon ve Rize’ye gelen Arap turistler ağır talep gösteriyor. Balı çok sevdikleri için öbür ballarla birlikte Anzer balına ağır talepleri var. Onların siparişlerini vermeye çalışıyoruz. Bu yıl için elimizde 450 kilogram sipariş var. Yeni çıkacak eserlerden bunu karşılamaya çalışacağız.”

Anzer balının taklitlerinin piyasada yer aldığını, bundan ötürü da ambalajları her yıl değiştirdiklerini tabir eden Civelek, tüketicilere kooperatifin etiketi, ıslak mührü ve barkodu olmayan eserleri almamalarını ikazında bulundu.