Yair Lapid’den İran’a ikaz: Sınamayı sürdürürlerse, uzun kolu keşfedecekler

İsrail Başbakanı Yair Lapid, İran’ın nükleer programına ait konuştu.

Avrupa Birliği (AB) ve Avrupa ülkelerinin, İran’la nükleer faaliyetleri konusunda bir mutabakata varması bekleniyor.

“Her tehdide ve senaryoya karşı hazırız”

Lapid, “Nükleer muahedeyi durdurmayı nitekim başarıp başaramadığımızı bilmek için şimdi çok erken. Lakin İsrail her tehdide ve her senaryoya karşı hazır.” sözlerini kullandı.

“İran bizi sınamaya devam ederse İsrail’in uzun kolunu keşfedecek”

Güvenlik bahisli brifing almak üzere ziyaret ettiği Nevatim Hava Üssü’nde konuşan Lapid, “İran bizi sınamaya devam ederse, İsrail’in uzun kolunu ve yeteneklerini keşfedecek. Teröre ve bize ziyan vermek isteyenlere karşı tüm cephelerde hareket etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

İsrail’in, İran’ın nükleer bir tehdit haline gelme mümkünlüğünü önlemek için “uygun gördüğü halde hareket etme özgürlüğüne sahip” olduğunu savunan Lapid, bu mevzuda ABD Lideri Joe Biden ile “hemfikir olduklarını” söyledi.

İran ile nükleer mutabakat ve müzakere süreci

İran ile Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya (5+1) ortasında 2015’te yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve kontrol altına alındığı bir mutabakat imzalanmıştı.

Washington, eski Lider Donald Trump devrinde, 2018’de mutabakattan tek taraflı çekilerek İran’a yine yaptırım uygulamaya başlayınca Tahran da mutabakattaki taahhütlerini kademeli olarak durdurmuş ve yine yüksek seviyede uranyum zenginleştirme dahil bir dizi adım atmıştı.

Olumlu işaretler verdi

Anlaşmanın yine uygulanmasını sağlama ve ABD’nin mutabakata dönüşü için Nisan 2021’den beri Avrupa Birliği’nin (AB) koordinatörlüğünde Viyana’da yapılan müzakereler 8 Ağustos’ta sona ererken müzakerelerin koordinatörlüğünü üstlenen AB’nin sunduğu taslak muahede metni sonrasında taraflar en son mutabakata varma konusunda evvelki aylara göre çok daha olumlu işaretler vermişti.

AA’nın haberine nazaran, İran Dışişleri Bakanlığı, AB tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde en son yol haritası olarak kabul edilen muahede taslağına ait görüşlerini 15 Ağustos’ta AB’ye iletmiş ve taslak metne verdikleri karşılığa karşılık ABD’nin karşılığını beklediklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, 24 Ağustos’ta yaptığı açıklamada, İran ile nükleer muahedeye ait taslak metne yönelik AB aracılığı ile İran’ın görüşlerine karşılık verdiklerini duyurmuştu. Fakat bakanlık, İran’ın cevabının içeriği konusunda rastgele bir ayrıntı paylaşmamıştı.