Üzen Olay: Bu Altcoin Yüzünden İntihar Ettiler!

Güney Kore polisi, bir ailenin, çöken altcoin terra (LUNA) yüzünden intihar etmiş olabileceğini açıkladı.  Korea JoongAng Daily tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir rapor, polisin kayıp bir ailenin cesetlerini bulduğunu aktardı. Ailenin Terra (LUNA) çöküşü nedeniyle intihar etmiş olabileceğine yönelik bazı kanıtlar olduğu düşünülüyor. İşte detaylar

Terra çöküşü, bu aileyi intihara sürüklemiş olabilir

Bir öğrenci olan Cho Yoo-na’nın ailesine ait olduğu belirlenen bir araba, Güney Kore kolluk kuvvetleri tarafından Wando Adası’ndaki Songgok Limanı yakınlarında, su altında bulundu. Araçta polis, Cho Yoo-na’nın ve Cho’nun ebeveynleri olduğundan şüphelenilen iki yetişkinin cesetlerini keşfetti. Ailenin ölümüne yol açan koşullar belirsizliğini koruyor. Ancak, polis raporundaki ön kanıtlar, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çökmesinin getirdiği mali baskılardan kaynaklanan bir intihar olasılığını ortaya koyuyor.

Müfettişler, ebeveynlerin çevrim içi etkinliklerini araştırdı. Sık yapılan aramaların “Luna Coin”, “uyku hapları” ve intihar etme yollarını içerdiğini ortaya çıkardı. CCTV görüntüleri, ailenin en son 30 Mayıs’ta kiralık evlerinin çevresinde görüldüğünü gösterdi. 10 yaşındaki Cho’nun, bir aylığına seyahate çıkacaklarını söyleyen ebeveynlerinin söz verdiği gibi 22 Haziran’da okula dönmemesi üzerine, okulu tarafından kayıp olduğu bildirildi. Polis, evlerinde yığınla ödenmemiş fatura buldu. Bu nedenle, kaybolmadan önce ailenin önemli bir mali sıkıntı içinde göründüğünü bildirdi.

Altcoin LUNA’nın çöküşü piyasaya şok dalgaları yolladı

Mayıs ayında Terra ekosisteminin çökmesi, kripto topluluğunu önemli ölçüde sarstı. Tüm kripto pazarını çökertme riskiyle karşı karşıya kaldı. Sonuç olarak, yaklaşık 40 milyar dolarlık yatırımcı fonu yok edildi. Polisin Cho’nun ailesinin kripto para birimine yatırım yapıp yapmadığını henüz doğrulamadığını belirtmekte fayda var. Özellikle, varlık üzerine bahse giren insanlar tarafından doğrulanmamış birkaç intihar vakası oldu.

Bununla birlikte, Terra çöküşünden bu yana, Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon, yeni bir Blockchain’i başlattı. Projenin başarısız olduğunu ve kendi adına herhangi bir suçu olmadığını iddia etti. Kwon ve ekibi, Singapur ve ABD’de soruşturulmaya devam ediyor. Proje feci olaya yol açan eylemleri nedeniyle birçok davayla karşı karşıya. Pazartesi günü Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, ünlü hacker grubu Anonymous, Kwon’un yatırımcıları dolandırdığına inanıyor.

Grup, konuyu aktif olarak araştırdığını söylüyor. Kwon’un yatırımcıların fonlarını kendi üzerine her ay düzenli olarak almasına yönelik kanıtlar aradığını da belirtiyor. LUNA konusunda neler olacağını zaman gösterecek. Yazım sırasında LUNA, yüzde 18’lik bir düşüş ile 2.08 dolardan el değiştiriyor.