Türkiye’de de görülmüştü… Bilim insanları uyardı: Maymun çiçeği semptomlarında değişikler var

İngiltere’de yapılan ve tıp mecmuası Lancet’te yayımlanan yeni bir araştırma, maymun çiçeği virüsünün farklı semptomlara yol açabileceğini ortaya koydu.

Son periyotta dünyada süratle yayıldığı için kaygılara neden olan maymun çiçeği hadise sayısı toplamda 4300’ü geçerken, Türkiye’de de birinci olaya rastlandığı duyurulmuştu.

İlk sefer Batı Afrika’da patlak veren ve en az 50 ülkede görülen virüsle ilgili bugün İngiltere’den telaş veren yeni bir açıklama geldi. İngiltere merkezli tıp mecmuası Lancet’te yayımlanan yeni bir araştırma, maymun çiçeğinde birinci defa farklı semptomların ortaya çıktığını belirledi.

İngiltere genelindeki kliniklerde olay sayılarında artış yaşandığı bildirilirken, uzmanlar, maymun çiçeğinde daha evvel görülen semptomlardan farklı yeni semptomlarla ortaya çıktığını buldu.

‘YORGUNLUK VE ATEŞ EN ÇOK GÖRÜLEN SEMPTOMLAR’

Araştırmada, maymun çiçeği virüsü teşhisi konulan bireylerin demografik ve klinik özellikleri tahlil edildi. Maymun çiçeği salgının başladığı birinci iki haftaki datalardan yararlanıldı. Hastaların birçoklarının erkek olduğu ve ortalama yaşlarının 41 olduğu açıklanırken, ortalarında eşcinseller olduğu da belirtildi.

Araştırmalar sonunda, hastaların yüzde 67’si yorgunluk ve uyuşukluk halinden şikayet ederken, yüzde 57’sinde yüksek ateş görüldüğü belirtildi. Lancet’te yayımlanan çalışmada, maymun çiçeği virüsüne yakalanan hastaların yüzde 18’inde ise hiçbir belirti yahut semptom görülmediği açıklandı.

DÖKÜNTÜLER EN ÇOK O BÖLGEDE ÇIKIYOR…

Hastaların 2’si dışında hepsi bilinen bir olayla temas halinde olmadıklarını ve Afrika’yı ziyaret etmediklerini açıkladı. Araştırmaya katılan bireylerin, son üç hafta içinde en az bir sefer yeni bir cinsel partner ile birlikte olduğu da açıklandı. Araştırmaya katılanların yarısı ‘kondom kullanmadığını’ belirtti.

Yapılan araştırmalarda, maymun çiçeği virüsü sırasında ortaya çıkan döküntülerin de genel olarak genital bölgede ağırlaştığı görüldü.

Araştırma grubunun başında yer alan Ruth Byrne, araştırma bulguları ile ilgili olarak,  “Maymun çiçeği enfeksiyonunun çeşitli etaplarında, sunumunda uçuk ve frengi üzere yaygın CYBE’leri taklit etmesi mümkündür” dedi. Bu durumu yönetmede hizmetleri desteklemek için ivedilikle ek kaynaklara muhtaçlık olduğunu söyledi.