Türkiye Aile Takviye Programı’na müracaatlar başlıyor: Bakan Yanık ayrıntıları açıkladı

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu Aile Takviye Programı’nın ayrıntıları hakkında açıklamalarda bulundu.

Bakan Yanık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

“Türkiye ürettiği refahı paylaşıyor. Güçlü bir toplumsal devlet olmanın sonucu olarak hayata geçirilen toplumsal yardım uygulamamız Türkiye Aile Takviye Programına çalışanlar ve emekliler de müracaat yapabilecek.

Çalışanlarımız: Genel kuralları taşımaları ve hanede kişi başı düşen gelirin net taban fiyat fiyatının 1/3’ünden az olması şartıyla; özel bölüm çalışanları esnaf, sanatkar ve öteki bağımsız çalışanlar faydalanabilecektir.

Emeklilerimiz: Genel kuralları taşımaları ve hanede kişi başı düşen gelirin net minimum fiyat fiyatının 1/3’ünden az olması şartıyla; SSK emeklileri BAĞKUR emeklileri Emekli Sandığı emeklileri SSK, BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin dul, yetimleri faydalanabilecektir.

Ayrıca Temmuz’da müracaat yapan vatandaşlarımız Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nca hak sahipliklerinin onaylanması halinde, bu onayı takip eden birinci ödemede başvurdukları ay dahil olmak üzere takviye ödemesi alacaklardır. Ödemeler bu cuma başlıyor.

Haydi e-Devlet’e” sözlerini kullandı.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Aylık 450, 550 ve 600 lira olmak üzere üç segmentte verilecek takviyelerle yıllık 5 bin 400 lira ila 7 bin 200 lira ortasında takviye sağlanacak. Aile Dayanak Programı kapsamındaki dayanaklar 12 ay boyunca daima olarak yapılacak.

BAŞVURU NASIL YAPILIYOR?

Aile Takviye Programı müracaat süreçleri e-Devlet üzerinden yapılıyor. Aile Takviye Programı başvurusu bu platformda Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı süreçleri ortasında yer alıyor. Öte yandan e-Devlet uygulamasını kullanmayanlar ise Toplumsal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları üzerinden Aile Takviye Programı başvurusu yapabilecek.

AİLE DAYANAK PROGRAMI İLE NE AMAÇLANIYOR?

Türkiye Aile Dayanak Programından fakir ya da ayrıca dezavantajları bulunan kümeler yararlanacak. Aile Takviye Programı ile ekstra bir dezavantaja gerek kalmaksızın, sosyoekomomik seviyesi belirlenenin altında olan vatandaşlar desteklenecek.