Trakya’da çiftçiler, lavanta tarlalarını 270 kat artırdı

Son yıllarda Türkiye’de artan lavanta üretimi, iktisada büyük katkı sağlıyor. Yağından elde edilen gelir nedeniyle çiftçiler, lavanta ekimine yöneliyor.

Üretiminden kilo bazında ortalama 100 euro gelir elde edilen lavanta Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’ndeki çiftçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Ekimler 2015’te başladı

Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından kıraç ve engebeli alanların tarıma kazandırılması çalışması kapsamında 2015’te bölgede lavanta ekimi başladı.

20 dekardan 5 bin 200 dekara yükseldi

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da 2015’te lavanta ekimi yapılan 20 dekar alan, 7 yılda 260 kat artarak 5 bin 200 dekara yükseldi.

Geliri nedeniyle bölge çiftçilerinin ilgisini çeken lavanta, kozmetik ve besin üzere birçok alanda kullanılıyor.

“Lavantanın en değerli çıktısı uçucu yağ”

Trakya Ziraî Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, AA muhabirine, lavantanın en değerli çıktısının uçucu yağ olduğunu söyledi.

Lavantanın dünyada tarımı yapılan en kıymetli uçucu yağ bitkilerinden olduğunu anlatan Tülek, bu kapsamda en çok lavantanın üretildiği Bulgaristan’daki enstitüler ile protokoller imzaladıklarını, bölge çiftçisine lavanta üretiminin katkılarını anlatmaya başladıklarını belirtti.

Uluslararası referans pahalarla uyumlu

Tülek, bu eseri bilhassa Trakya’da randımanın düşük olduğu bölgelere önerdiklerini söz ederek, “Yapmış olduğumuz adaptasyon çalışmalarında lavanta bitkisinin pek uyumlu olduğunu, elde edilen randıman ve kalite açısından değerlendirdiğimizde milletlerarası referans bedellerle örtüştüğünü görüyoruz.” diye konuştu.

“Tıbbi açıdan da çok değerli bir bitki”

Lavantanın dünyada çiftçiler tarafından yüksek geliri hasebiyle tercih edildiğini vurgulayan Tülek, şu bilgileri paylaştı:

“Yapmış olduğumuz çalışmalarda yaklaşık 100 kilogram çiçekten 2 kilogram civarında yağ elde edebiliyoruz. Bu yağ ham husus olarak bedellendiriliyor. Bilhassa ülkemizde ve dünyada parfümeri ve kozmetik kesiminde değer arz ediyor. Olağan bunun yanında aromaterapide kullanılan çok kıymetli bitkilerin başında geliyor. Tıbbi açıdan da çok kıymetli bir bitki.”

18 kiloya kadar bal elde ediliyor

Lavantanın tıpkı vakitte bal üretimi açısından da değerine değinen Tülek, “Özellikle çiçeklenme periyodunda dekarda yaklaşık 15-18 kilogram civarında lavanta balı elde edilmesi mümkün. Lavanta üreticilerimizin buradan bal elde ederek kendi geçimlerine katkı sağlamasının da değerli olduğunu düşünüyoruz.” tabirini kullandı.