Tek dilekçe ile faizsiz nakit avans alın! SGK son dakika olarak duyurdu: Tüm emeklilere 15 bin TL yatırılacak

Artan enflasyonla birlikte alım gücü giderek düştü. Bu düşüşten en çok emekliler ziyan görüyor. Hükümet tarafından her keresinde emeklilerin enflasyona karşı ezdirilmeyeceğine dair kelamlar geliyor. Bu açıklamalarla birlikte yeni formüller masada yerinen aldı. Bu uygulamalardan biri emeklilere faizsiz nakit avans verilmesi oldu. Milyonlarca emekli bu haberle heyecanlandı. İşte ayrıntılar…

3 MAAŞ MEBLAĞINDA FAİZSİZ NAKİT AVANS VERİLECEK!

Emeklilere yönelik çalışmalar tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Emekliler Derneği tarafından yapılan son açıklama milyonlarca emekliyi heyecanlandırdı. 3 maaş fiyatında faizsiz nakit avans verilecek! Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ortasında görüşmeler devam ederken emeklilere sağlanacak olan bu imkan için Ocak 2023 tarihi konuşulmaya başlandı.

NE KADAR NAKİT AVANS VERİLECEK? EN DÜŞÜK SAYI KAÇ?

Yapılan açıklama herkesi heyecanlandırırken ayrıntılar aşikâr oldu. Emeklilere yönelik sağlanacak bu fırsat Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından finanse edilecek. Ortaya diğer kurum yada farklı işlerin girilmesi engellenecek. Şu anda 3.500 TL olan en düşük emekli aylığının Ocak 2023’te 5.000 TL düzeyine çıkması bekleniyor. Emeklilere faizsiz nakit avans imkanının da Ocak 2023’te verilmesi planlanıyor. Bu kapsamda en düşük emekli maaşı alan bir emekli 15 Bin TL faizsiz nakit avans alabilecek. Emekli maaşı ne kadar fazla olursa alınabilecek nakit avans da o kadar fazla olabilecek.

EMEKLİLERE GERİ ÖDEME FIRSATI

Öte yandan şayet siz emekliler bu fırsattan yararlanmak isterseniz size SGK tarafından kolaylıklar sağlanacak. Geri ödeme için tam 36 aya kadar müddet verilecek. Birebir vakitte emekli vatandaşlar geri ödemelerde kaç ayı tercih ederse kullanılan nakit avans taksit taksit emekli maaşından düşülecek. Emekli maaşlarını veren kurum olan SGK bu kesintiyi maaş üzerinden yapacak ve emeklilerin ödeme yapmak için ekstra bir süreç yapmasına gerek kalmayacak.

BAŞVURULAR NASIL OLACAK?

Peki müracaatlar nasıl olacak? Müracaat için birinci olarak SGK’ya dilekçe vermeniz gerekir. Bu dilekçeyi E-Devlet üzerinden de verebilirsiniz. Müracaatınız kısa mühlet içerisinde onaylanır ve sisteme sokulur. Emekli vatandaşın talep ettiği faizsiz nakit avans ise çabucak emekli maaş hesabı üzerinden emeklinin banka hesabına aktarılacak. Emekliler faizsiz nakit avanslarını ATM’lerden çekebilecekler.