Tarihi su değirmeni buğday öğütecek

Diyarbakır’da UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri ile tarihi Hazreti Süleyman Mescidi ortasında yer alan 200 yıllık su değirmeni, kamulaştırılarak onarım çalışmalarına başlandı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde tarihi İçkale’den başlayarak Dicle Nehri’ne uzanan sınır üzerinde olduğu bilinen 5 su değirmeninden yalnızca 2’si ayakta kalabildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Fiskaya Mahallesi’nde bulunan değirmenin kamulaştırmasını yaparak onarım çalışmalarına başladı.

Diğer değirmenin kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Hevsel Bahçeleri ile tarihi Hazreti Süleyman Mescidi ortasında bulunan yaklaşık 200 yıllık Fiskaya Değirmeni, dikdörtgen bir alana sahip, avlulu ‘L’ tipi yatay çarklı su değirmeni özellikleri gösteriyor.

Eğimli toprağa konumlanmış olduğundan ark sistemi ile su taşınan değirmende suyun suratını kesmek için kullanılan savaklar da bulunuyor. Onarım sonrası yapılacak etraf düzenlemesinin akabinde değirmende klasik metotla buğday öğütülmeye devam edilecek. Elde edilen un ile değirmenin bahçesinde yapılacak tandırda yapılacak ekmek gelen yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunulacak.

‘TESCİLLİ YAPILARIMIZI GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAK İSTİYORUZ’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Lideri Mehmet Karaaslan, şunları söyledi:

“Yaklaşık 200 yıl evvel inşa edilmiş olan tarihi değirmeninin Büyükşehir Belediyesi’nce onarım projesi hazırlanmış, onayları alınmış ve ihale süreçleri tamamlanarak yer teslimleri yapılmıştır. Tarihi değirmenimizin onarımı bittikten sonra buğday tohumlarımızı değirmende öğüterek un haline getirip, üretilen unu da alanda yapacağımız tandırlarla ekmeğe dönüştürüp, vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız.

Çevre düzenlemesi projesi ile birlikte alanda kuracağımız lavabo ve büfelerle birlikte alana gelecek vatandaşlarımıza hizmet edecek küçük çaplı büfeler imal ediyoruz. Bu formda Hevsel Bahçeleri’nde yetişen eserlerimizi yerinde kıymetlendirerek birebir vakitte tescilli yapılarımızı da koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak istiyoruz. Öbür değirmenin kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi olarak son 2 yılda başlatmış olduğumuz kültür varlıkları çalışmaları kapsamında tescilli değirmenlerin tamamının onarımını yaparak milletimizin hizmetine sunmak istiyoruz. Surlar başlattığımız ‘Diriliş’ mottosu kültürel varlıklarımıza da yansıdı. Çok kısa müddette bütün projelerimizi yetiştirip, kalan vakitlerde de başka yapıların onarımını yapmayı düşünüyoruz.” (DHA)