Su altı arkeoloji gemisi, denize iniyor

Akdeniz’de, su altı araştırmaları için Antalya’da yaklaşık 1 yıl sonunda inşası tamamlanan 38 metrelik “UPL” isimli su altı arkeoloji gemisi, denize indirilmek için rıhtıma taşındı.

Akdeniz Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hakan Öniz’in, dünyanın en yenisi ve çağdaşı olarak tanımladığı “UPL”, 500 metre derinlikten manzara alabilme ve indirdiği robotlarla hafriyat yapabilme özelliğine sahip.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takviyesiyle Akdeniz’de Antalya açıkları başta olmak üzere bugüne kadar çok sayıda su altı arkeoloji çalışması ve batık buluşu sağlayan Akdeniz Üniversitesi Su Altı Kültür Varlıkları Müdafaa ve Tamir Kısım Lideri Doç. Dr. Hakan Öniz ve araştırma grubu, çağdaş teknolojilerle donatılmış yeni su altı arkeoloji gemisine kavuştu.

Rıhtıma taşındı

DHA’nın haberine nazaran, Antalya Hür Bölgesi karşısında, Sarısu’daki tersanede yaklaşık 1 yıl süren çalışmalar sonunda Kemer Yöresi Tanıtım Vakfı (KETAV), Akdeniz Arkeoloji Derneği, “UPL” Tarım, Ares Tersanecilik üzere birçok kurum, sivil toplum örgütü ve şirketin katkısıyla dünyanın en çağdaş ve boyut olarak da ikinci büyüklükteki su altı arkeoloji gemisinin inşası tamamlandı. Gemi, evvelki gün özel sistemle denize indirilmek için rıhtıma taşındı.

Sayılı gün kaldı

38 metre uzunluğuyla “UPL”nin dünyadaki en büyük ikinci arkeoloji gemisi olduğunu açıklayan Doç. Dr. Öniz, Türkiye’nin su altı arkeolojisi alanında son teknolojilere sahip yeni kazı ve araştırma gemisi kazandığını söyledi.

Hibrit yapıya sahip

Bu geminin dünyada su altı arkeolojisi için yapılmış birkaç büyük gemiden biri olduğunu belirten Doç. Dr. Öniz, “İleri teknoloji içeren bir gemi. Hibrit bir yapıya sahip, makineleri haricindeki tüm elektriğini, üzerindeki güneş panellerinden karşılayan yeşil bir gemi. Gemide 5 kişilik basınç odası var. Basınç odası dalış kazalarında hayat kurtaran bir donanım. Türk malı, son derece çağdaş bir basınç odası, halihazırda art platformunda.” dedi.

500 metrede imaj kaydı ve hafriyat yapabiliyor

Gemide multibeam (çok ışınlı) sonarla 500 metre derine inerek, hafriyat yapacak robotlara kadar her türlü teknolojinin bulunduğunu kaydeden Doç. Dr. Öniz, şu bilgileri verdi:

“İleri teknoloji, büyük ekranlı bilgisayar sistemleri var. Deniz tabanında, gemi hareket halindeyken multibeam sonardan elde edilen imaj büyük ekranda 18 araştırmacı tarafından daima takip edilebilecek ve biz bu aygıt vasıtasıyla 500 metre derinlikten üç boyutlu manzara alabileceğiz. Şayet bu manzaralar arkeolojik bir potansiyel içeriyorsa yeniden o derinliğe bir robot indirip manzara alabilecek ve bakanlığımızdan müsaade alınarak örnek toplayabilecek. Bu bağlamda dünyanın en yeni, en çağdaş arkeoloji gemisi ülkemizde. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müsaadeleriyle yapılan çalışmalarda kısa müddet içerisinde hizmete girecek.”