SON DAKİKA: Asgari ücret açıklandı

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2021’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dördüncü ve son toplantısını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığında gerçekleştirdi.

Bakan Selçuk, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun dördüncü toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Asgari ücretin tespiti 15 üyeden oluşan bağımsız bir komisyon tarafından yapılıyor. Her yıl yüz yüze yapılan toplantıları bu yıl, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirdik. Hükümet olarak bizim görevimiz işçi ve iş verenler arasında hakem rolünü üstlenmektir. 1 Ocak itibariyle asgari ücret 2 bin 825 TL olarak uygulanacak. Asgari ücret geçen yıla göre 500 lira artmıştır, yüzde 21,56 oranında yükselmiştir.

5fe99a082af1070bb028134b

IRGAT: ÇALIŞANLARI 2021 YILINDA YİNE ZOR GÜNLER BEKLİYOR

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Belirlenen net asgari ücret yetersizdir, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzaktır. Yine fedakarlığın çalışanlardan beklendiğini görüyoruz. Çalışanları 2021 yılında yine zor günler beklemektedir.

AKKOL: KOMİSYON ZOR KOŞULLLARDA KARARINI VERDİ

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol’un açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Komisyon, çalışanların durumunu ve işletmelerin geleceğini de dikkate alarak zor koşullarda kararını verdi. Enflasyonun üzerinde 7 puan refah farkıyla süreç tamamlanmış oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir