Son Dakika: Alevler ulaştı… Datça-Hayıtbükü kıyı yolu ulaşıma kapatıldı

Muğla’nın Datça ilçesinde orman yangını çıktı. Rüzgarın tesiriyle yayılan alevlere havadan ve karadan müdahale ediliyor.  Alevler, kuzeyden esen kuvvetli rüzgarın da tesiriyle deniz istikametinde ilerlerken Datça-Hayıtbükü kıyı yoluna ulaştı. Yol trafiğe kapatıldı.

Yol kenarlarındaki ağaçlar, alevlerin yayılmasını önlemek gayesiyle iş makineleriyle devrilip, kaldırılarak, emniyet şeridi oluşturuluyor. Karadan müdahaleler, alevlerin yolun her iki tarafına da sıçraması nedeniyle zahmetle yapılabiliyor. Alevlerin tıpkı süratle devam etmesi durumunda Avlana bölgesi ve Hayıtbükü Koyu’na kadar ilerleyebileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

AKSAZ DENİZ ÜS KOMUTANLIĞI’NDAN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARINA DESTEK

Milli Savunma Bakanlığı’nın Twitter’den yaptığı yazılı açıklamada, Muğla Valiliği’nin talebi üzerine Datça’daki orman yangınına takviye olarak çalışanın yanı sıra arazöz, dozer ve su tankeri üzere yangın söndürme ve arazi araçlarının görevlendirildiği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Datça’daki orman yangınını yerinde incelemek üzere yangın bölgesine harekete etti. Bakan Kirişci’nin saat 18.00’de bölgeye ulaşmasının beklendiği bildirildi.