Sanayi bölümü BDDK kararının ekonomiyi olumsuz etkileyebileceğini düşünüyor

Ekonomi idaresi düzenleme değişiklikleri ile dövize talebi azaltmaya, TL’ye olan talebi artırmayı amaçlayan tedbirler alıyor. Son olarak BDDK şirketleri nakit döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan adımlar attı.

Sanayi bölümünün finansmana erişimi konusunda yaşadığı problemlere yönelik yazılı bir kıymetlendirme yapan İstanbul Sanayi Odası (İSO) Lideri Erdal Bahçıvan, “Son uygulanan iktisat siyasetleriyle ekonomimizin, üretimimizin ve cari açığa dönük en güçlü takviye ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerimizin en kıymetli finansal dayanak kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son periyotlarda önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Türk Eximbank’ın bütün uygun niyetine karşın kendi dışında kaynaklanan bu meseleler, banka idaresine de meşakkat yaşatmaktadır” dedi.

“ÜRETİM VE İHRACAT DÜNYASINI FİNANS DARBOĞAZIYLA KARŞI KARŞIYA BIRAKIYOR”

Bahçıvan şöyle devam etti:

“Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı farklı sıkıntılardan kaynaklanan son BDDK uygulamaları ile de yeterlice kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok önemli sorunlar oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz. Bilhassa bayram öncesi üzere hassas bir periyotta bu husus, üretim ve ihracat dünyamızı hak etmediği bir finans darboğazıyla karşı karşıya bırakıyor.”

BDDK geçen ay sonunda elinde muhakkak bir orandan fazla döviz nakdi olan bağımsız kontrole tabi şirketlerin bankalardan yeni TL kredi almasını engelleyen bir karar almıştı. Kurum bunun için, bağımsız kontrole tabi olma şartı da dahil üç kaide duyurmuştu.

TCMB geçen yıl reeskont kredilerinde değişiklikler yapmaya başlamış ve bu kredileri net ihracatçı olmayan firmalara kullandırımlarına sınırlamalar getirmşti. İlgili kredilerin bir kısmında döviz bozdurma mecburiyeti ve 1 ay mühletle yeni döviz alımı yapamama vb bir çok mecburilik da getirildi.

Bahçıvan, bu mevzuya en kısa müddette kalıcı bir tahlil getirilmediği takdirde yakın gelecekteki ihracat ve üretim sayılarında ekonomiyi olumsuz etkileyecek bir ekip gelişmelerin arifesinde olunduğuna dikkat çekti.