SADAT kurucusu hakkında 'vatana ihanet'ten suç duyurusu yapılmış ama dava açılmamıış

SADAT kurucusu hakkında ‘vatana ihanet’ten suç duyurusu yapılmış ama dava açılmamıış

SADAT’ın kurucusu Andan Tanrıverdi hakkında, iki yıl önce ‘vatana ihanet’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulunulduğu ancak Tanrıverdi hakkında işlem yapılmadığı belirlendi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın danışmanlığını da yapan Tanrıverdi hakkında, Mehdi’nin geleceği ve buna göre hazırlanılması gerektiği sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu.

Verilen suç duyurusu dilekçesinde Tanrıverdi ve bu etkinliğe izin veren tüm kuruluşlara ‘vatana ihanet’ suçlaması yöneltilerek şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin anayasasını ortadan kaldırmak, kurulu düzen yerine teokratik-monarşik bir düzen getirmek, ülke bütünlüğünü bozmak. Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve suç örgütlerine destelemek suçları işlenilmiştir.” 

Ayrıca Tanrıverdi’nin kurduğu şirketin de bu suçlara ortak olduğu vurgulandı. Suç duyurusuna rağmen cumhuriyet savcılarının işlem yapmamasını eleştiren avukat Hüseyin Durdu, “1.5 yıl geçmesine rağmen hiçbir işlem yapılmadı. Eğer işlem yapmazlarsa İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hakkında görevi kötüye kullanma suçunu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunacağım” dedi. Durdu, devletin ve yargının bu kişileri koruduğunu söyledi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir