Rusya’dan Güney Kıbrıs’a sürpriz atama: Rum ve Yunan medyası çıldırdı

Rusya’nın yeni Güney Kıbrıs Rum İdaresi Büyükelçisi Murat Zyazikov oldu. Moskova, bu sürpriz atamayla Rum tarafını oldukça bir şaşırttı.

“KKTC’YE YÖNELİK YENİ AÇILIMLAR OLABİLİR”

Rum medyası, “Zyazikov’un Müslüman olduğunu ve KKTC’de güçlendirilmiş bir statüye sahip olacağını” yazdı. Politis gazetesi, “Moskova’nın KKTC’ye yönelik açılımlarına ait yeni olgular yaratabileceğini” belirtti.

“ERDOĞAN VE TATAR’A PUTİN’DEN BİR HEDİYE”

Rum ve Yunan medyasında çıkan öbür haberlerde, “Rusya’nın Müslüman bir büyükelçi atayarak Kıbrıs konusunda Yunan-Rum tezleri aleyhinde teşebbüslerde bulunabileceğini” tez edildi.

Müslüman büyükelçinin ataması için, “Putin’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a karşı uygun niyet adımı” tabiri kullanıldı.

KİMLİĞİNE VURGU YAPILDI

Rum medyası, 65 yaşındaki Murat Zyazikov’un Sovyetler Birliği (SSCB) periyodunda Rusya zımnî servisi KGB’de misyon yaptığını belirtti. SSCB dağıldıktan sonra, 2002-2008 yılları ortasında İnguşetya Özerk Cumhuriyeti’ne başkanlık yaptığını yazdı.

Zyazikov’un atanmasının, Rum İdaresi tarafında sürprize neden olduğunu fakat bunun nedeninin, bilinmeyen serviste vazife yapması değil Sünni Müslüman kimliğiyle alakalı olduğu yazıldı. Rum medyası; Zyazikov tercihinin, Dışişleri Bakanlığı’yla rastgele bir irtibatının olmadığını, büsbütün siyasi ve Rusya Devlet Lideri Viladimir Putin’in kendisine ilişkin bir karar olduğunu belirtti.

KAYNAK: HABER7