Rusya’dan ABD açıklaması: Ukrayna’daki biyolojik faaliyetlerine 250 milyon dolar harcadı

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD‘nin 2005’ten bu yana Ukrayna‘daki askeri biyolojik faaliyetlere 250 milyon dolardan fazla harcadığını açıkladı.

Rusya Silahlı Kuvvetleri Radyasyon, Kimyasal ve Biyolojik Savunma Kuvvetleri Kumandanı İgor Kirillov bilgilendirme toplantısında, Rusya Savunma Bakanlığı’nın, ABD’nin Ukrayna ve başka bölgelerde finanse ettiği biyolojik silah program çalışmalarını araştırdığını ve yakın vakitte Pentagon‘un Savunma Tehditlerini Azaltma Ajansı’nın (DTRA) 2005’ten 2016’ya kadar olan faaliyetleri hakkında bir raporu ele geçirdiğini söyledi.

İgor Kirillov, raporun DTRA’nın faaliyetlerini, yani örgütün ulusal bir mikroorganizma koleksiyonunu Ukrayna’dan ABD’ye transfer edebilmesi, biyolojik değerlendirmeler yapabilmesi ve epidemiyolojik durumu kötüleştirebilen bilhassa tehlikeli ve ekonomik açıdan değerli enfeksiyonları araştırmayı amaçlayan projeler uygulayabilmesi gerçeğini tam olarak değerlendirdiğini söyledi.

Raporda ayrıyeten Ukrayna’daki Biyolojik Tehdit Azaltma Programı’nın sponsorları ve uygulayıcıları hakkında bilinmeyen datalar de yer aldı. Soros Vakfı üzere program sponsorlarının faaliyetleri biyogüvenlik hususlarıyla ilişkili bulunmadı.

Kirillov, “Bu, Pentagon’un Ukrayna’daki faaliyetlerinin sadece yasadışı askeri ve biyolojik araştırmalar için bir paravan olduğunu doğruluyor” dedi.

Kirillov’a nazaran, Ukrayna ve öbür Sovyet sonrası devletler, ABD ve NATO müttefikleri için biyolojik silahlara yönelik bir “deneme alanı” haline geldi.