Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Sırbistan ziyaretinin engellenmesiyle ilgili AB ve NATO’yu eleştirdi

Rus Bakan Lavrov, Sırbistan ziyaretinin engellenmesiyle ilgili “Bu, Avrupa Birliği (AB) ve NATO için bir kural haline geldi. Giderek daha fazla gerçeklerden korkuyorlar.” dedi.

Lavrov, gündemdeki hususlara ait çevrim içi olarak basın toplantısı düzenledi.

Bulgaristan, Karadağ ve Kuzey Makedonya’nın, uçağına hava alanını kapatması nedeniyle Sırbistan’a bugün yapacağı resmi ziyaretin gerçekleşemeyeceğini hatırlatan Lavrov, kelam konusu ülkelerin adımını “benzeri görülmemiş bir karar” olarak nitelendirdi.

Sergey Lavrov, “Bu ziyaret neredeyse küresel ölçüde bir tehdit olarak görülüyorsa, Batı’da durum berbat demektir” denildi.

Rsuya-Ukrayna savaşı 103. gününde devam ediyor.

“İLGİLİ ÜLKELERDEN RESMİ AÇIKLAMA YOK”

Kelam konusu ülkelerden şu ana kadar Moskova’ya bu konuda resmi bir açıklama gelmediğine dikkati çeken Lavrov, Sırbistan ziyaretinin engellenmesiyle ilgili “Bu, AB ve NATO için bir kural haline geldi. Giderek daha fazla gerçeklerden korkuyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, Batı’nın, “ülkelere kendi ortaklarını seçme hakkı” prensibini, Sırbistan’ın Rusya ile münasebeti çerçevesinde kendisinin çiğnediğini belirterek, “Batı’ya nazaran Sırbistan’ın ortaklarını seçme konusunda hiçbir seçme hakkı, özgürlüğü yok. Bu bir kabalıktır lakin bu bizim için pek şaşırtan değil.” diye konuştu.

Sırbistan ile Rusya’nın bağlarını kimsenin bozamayacağını vurgulayan Lavrov, Sırbistanlı mevkidaşını Moskova’ya davet ettiğini ve onun uçağının Rusya’ya gelişinin AB tarafından engellenmeyeceğini umduğunu lisana getirdi.

Lavrov, NATO ve AB’nin, Balkanlar’ı “kapalı Balkanlar” ismi altında kendi projesine dönüştürmek istediğini savundu.

“İSVEÇ VE FİNLANDİYA, NATO’YA GİRERSE RUSYA’NIN GÜVENLİĞİNE TEHDİT OLACAK”

Türkiye’nin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusundaki konumunun hatırlatılması üzerine Lavrov, bu konunun Ankara’nın egemenlik işleri olduğu için yorumlamayacağını söyledi.

Lavrov, “Bizi ilgilendiren tek şey, şayet İsveç ve Finlandiya NATO’ya girerse, bu bizim güvenliğimiz için direkt tehdit olacak.” görüşünü paylaştı.

Türkiye’nin, Ukrayna’daki durumun normalleşmesinde hangi rolü oynayabileceğine yönelik soru üzerine Lavrov, bu konuda Türkiye’nin durumunu saklamadığını hatırlattı. Lavrov, Rusya ile Türkiye ortasında farklı görüşler de olduğunu belirterek, Suriye, Libya üzere sıkıntılar dahil Türkiye ile karşılıklı etkileşimlerin farklılıkları sorun hale getirmediğine işaret etti.

Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in yaklaşımlarını net olarak ortaya koyarak birbirlerinin durumlarına hürmet duyduğunu, dertlerini dikkate aldığını vurgulayarak, besin güvenliği konusunda her iki önderin kısa mühlet evvel telefon görüşmesi yaptığını anımsattı.

“TÜRKİYE İLE BİRLİKTE BESİN TEDARİKİNİ ÇÖZMEYLE İLGİLİYİZ”

Besin güvenliği sıkıntısının Batı’nın fikirsizce yaptırımlarını hayata geçirmesiyle başladığını tabir eden Lavrov, bunu yaptıktan sonra artık de Batı’nın, dünyanın çeşitli bölgelerine besin tedarikinin nasıl etkileneceğini düşünmeye başladığına dikkat çekti.

Lavrov, Türkiye ile birlikte bu meseleleri çözme konusunda ilgileri olduğunu kaydederek, Putin’in kısa mühlet evvel Karadeniz’den ve Azak Denizi’nden mahzurların kaldırılarak İstanbul ve Çanakkale Boğazı’ndan inançlı formda besin tedarikinin nasıl sağlanabileceğini açıkladığını anlattı.

Besin tedarikinin sağlanmasıyla ilgili olarak uzmanların bugün Türkiye’ye gittiğini açıklayan Lavrov, yarın da kendi heyetinin Türkiye’ye ulaşacağını bildirdi. Lavrov, Türkiye’de bu sıkıntıyı çözmeyi umduklarının altını çizdi.

“LİMANLARIN AÇILMASI KONUSUNDA RUSYA ÜZERİNE DÜŞENİ UZUN MÜDDETTİR YAPIYOR”

Rus tarafının, Ukrayna’daki tahılın limanlardan çıkması için uzun müddettir her gün insani koridor açtığını belirten Lavrov, limanlardaki yabancı gemilerin çıkması için ise Ukrayna tarafının buradaki mayınları temizlemesi gerektiğini söz etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, şunları kaydetti:

“Türk meslektaşlarımız, mayınları temizlemeye yardımcı olabileceklerini söyledi. Bizim askerlerimiz eminim bu hususu organize etmeye hazır. Daha sonra gemiler, mayın tarlasından çıkacak ve biz bağımsız ya da Türk meslektaşlarımızla birlikte bu gemilerin boğazlara kadar gidişini garanti ediyoruz. Ondan sonrası zati Akdeniz. Biz üzerimize düşeni uzun müddettir yapıyoruz.”