Okulların açılmasına sayılı günler kala velilere makus haber: Servis fiyatlarına yüzde 40 artırım

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına kısa bir mühlet kala en son nisanda artırım gelen okul servisi fiyatlarına bir sefer daha en az yüzde 40 artırım gelmesi bekleniyor. Artırımla birlikte yıllık servis fiyatları en az 6 bin 600 liraya yükselecek. İstanbul Taşımacılar Birliği Derneği (İSTAB) Lider Vekili Aziz Baş, artırım oranının ne kadar olacağını öngöremediklerini ve maliyet artışlarına nazaran fiyatlarda güncelleme yapılacağını belirtti.

Yeni Şafak’tan Mehmet Ali Parto’nun haberine nazaran İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Lideri Günhan Sınar şunları söyledi:

“Şu anda servislerimiz haftada beş gün olarak hizmet veriyor. Yıllık fiyatlar sekiz buçuk ay olarak hesaplanıyor. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim gerçekleşiyor. Ayrıyeten bu fiyatlara ek, ilkokul ve ortaokullarda rehber işçi var. Bu fiyatlara yüzde 35 rehber işçi fiyatı ekleniyor. Etüt için kullanılan servislerde, fiyatlara yüzde 30 daha ekleniyor.”

Yeni fiyat tarifesiyle ilgili teklifler 15-20 Ağustos tarihleri ortasında UKOME’de tartışılacak ve ay sonunda katılaşacak.