Monarşi aykırısı Sex Pistols kümesinden 2. Elizabeth iletisi

İngiltere’de monarşi terslerinin marşı haline gelen God Save the Queen (Tanrı Kraliçeyi Korusun) müziğinin yaratıcısı rock kümesi Sex Pistols üyeleri, Kraliçe 2. Elizabeth’in mevti nedeniyle dikkat çeken bildiriler paylaştı.

İngiltere’de 1970’lerde monarşi tersi hareketin sembolü haline gelen “God Save the Queen” (Tanrı Kraliçeyi Korusun) müziğinin yaratıcısı olan rock kümesi Sex Pistols’ın solisti Johnny Rotten, Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatı nedeniyle başsağlığı iletisi yayınladı.

“Tanrı Kraliçeyi Korusun, Faşist rejimi, Sizi morona dönüştürdüler” kelamlarıyla başlayan müzik yıllar evvel İngiltere’de büyük tartışma yaratmış, BBC şarkıyı yasaklamıştı.

Dağılan Sex Pistols kümesinin solisti Johnny Rotten, toplumsal medya iletisinde “Huzur içinde uyu Kraliçe 2. Elizabeth” bildirisini paylaştı.

Grubun öbür üyeleriyse o kadar kibar değildi. Basçı Glen Matlock “Tanrı hükümdarı korusun. Umarım aptal yaşlı bir şey değildir” tabirlerini kullanırken gitarist Steve Jones da Sex Pistols’ın Kraliçe’yi ağzında bir çengelli iğneyle gösteren ünlü kapak fotoğrafını “Nasıl hissediyorsun” notuyla yayınladı.