Micron, DDR5 ve GDDR6 Bellek Üretimini Artırdı

Micron, bu hafta yaptığı duyurusuyla grafik belleği satışlarının üçüncü mali çeyrekte (2 Haziran’da sona eren) arttığını bildirdi. Yakında piyasaya çıkacak olan Ada Lovelace mimarili RTX 40 serisi ekran kartları şirketin GDDR6 ve GDDDR6X DRAM’lerini kullanacak. Öte yandan AMD’nin RDNA 3 mimarili Radeon RX 7000 serisi yine Micron’un çiplerine güvenecek.

Micron CEO’su Sanjay Mehrotra açıklamasında şunları söylüyor:

Grafik gelirleri, üçüncü mali çeyrekte Micron’un ürünlerinin ve müşteri ilişkilerinin gücü sayesinde yılda yıla güçlü bir şekilde çift haneli oranda büyüdü. Ayrıca önceki nesle göre iki kat daha fazla kapasite ve %15’e kadar daha yüksek performans sunan yeni 1z 16Gb GDDR6X ürünümüzün sevkiyatlarını duyurduk.”

Micron tarafında işler yolunda ve GDDR6/GDDR6X DRAM sevkiyatlarının arttığı söyleniyor. Oyun konsollarının GDDR6 bellek satışı üzerinde çok yüksek etkisi olmadığı tahmin ediliyor. Yani talep muhtemelen esas olarak ekran kartı ve oyun dizüstü bilgisayarı üreticilerinden geliyor.

Öte yandan ekran kartı fiyatları zaman içinde düştü ve stoklar doygunlaşmaya başladı. Bu da ekran kartı satışlarını artırmış olabilir. Jon Peddie Research, 2021 yılının ilk çeyreğinde 11,77 milyon harici masaüstü ekran kartı sevkiyatı yapıldığını söylüyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise bu rakam 13.4 milyon adede ulaştı. Dolayısıyla ASUS, Gigabyte ve MSI gibi şirketler bu bellekleri kullanarak daha fazla ekran kartı üretimi yaptı.

AMD’nin Radeon RX 7000 serisi ekran kartları birkaç ay içinde duyurulacak. Ayrıca NVIDIA, GeForce RTX 40 serisi GPU’larını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Micron’un üretim artışının arkasında muhtemelen beklenen bu yeni ürünler de var.

Micron, DDR5 bellekler için PMIC (güç yönetim devreleri) ve VRM (voltaj düzenleyici modüller) kaynaklarının geliştiğini belirtti. Bu da demek oluyor ki DDR5 RAM üretimi arttı ve fiyatlar olumlu etkilenecek.