Libya ile ‘barter’ yapalım

Dış Ekonomik Alakalar Konseyi (DEİK) Türkiye-Libya Kurulu Lideri ve Karanfil Group İdare Konseyi Lideri Murtaza Karanfil, Libya’da çeşitli projeler gerçekleştiren Türk iş insanlarının hak edişlerini alamamaları hasebiyle uğradıkları mağduriyetin tahlili için barter (takas) sistemini önerdi.

Karanfil, barter sisteminin Libya’da zahmetle işleyen ödeme düzeneğinin tahlile kavuşmasının yanı sıra Türk iş beşerlerine 40 milyar dolarlık yeni bir pazar sunma potansiyelinin olduğuna dikkati çekti. 2011 öncesi Türk iş insanlarının Libya’da gerçekleştirdikleri projeler karşılığında tahsil edemedikleri meblağın 4 milyar dolar olduğunu belirten Karanfil, bu mağduriyetin tahlili için “barter sistemi”nin hayata geçirilmesini istedi.

Murtaza Karanfil

PETROL VE GAZ ALIRIZ

Karanfil, “Bugün prestijiyle Libya’nın 40 milyar dolarlık kamu hizmetine muhtaçlığı var. 4 milyar dolarlık alacak sıkıntısının 11 yıldır tahlile kavuşturulamaması yeni projelerin hayata geçirilmesinin de önünde mani oluşturuyor. Barter sistemiyle tüm bu problemleri aşıp 40 milyar dolarlık hizmet sunumuna talip olabiliriz” sözlerini kullandı.

Küreselleşen dünyada jeopolitik ve jeostratejik ögeler göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’nin Libya üzere cazibe merkezi ülkelerle ticaret modellerini çeşitlendirmeye yönelmesi gerektiğini söz eden Karanfil, “Geleneksel ticaretin kalıplaşmış olduğu Libya üzere bir ülkede takas sisteminin daha da büyük faydalar sağlayacağı kanaatindeyiz. Libya’nın Türkiye’ye olan 4 milyar dolarlık borcu petrol ve doğal gaz ile ödeyebilme imkanı sunulursa Libya’nın gereksinimi olan 40 milyar dolarlık yatırıma da talip olmamızın yolu açılır” dedi.

Libyalılara anlatmalıyız

Murtaza Karanfil, barter sisteminin bir an evvel işler hale getirilmesinin Libya’nın geleceği için de çok değerli bir öge olduğunun bu ülke yöneticilerine anlatılması gerektiğini vurguladı. Karanfil, “İklim değişikliği ile çaba konusunda birçok ülke dönüşüm kelamı verdi ve bu durum Libya üzere bilhassa iktisadı petrole bağımlı olan ülkeleri derinden etkileyecek. Bu durum şunu gösteriyor ki yenilenebilir güç kaynaklarına dönüş sürecinde yenilenemez güçlere talep giderek azalacak. Şayet Libya önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde yeni bir açılım yapmazsa sahip olduğu güç kaynaklarını yanlışsız halde değerlendiremeyip nakde çevirememiş bir ülke olarak tekrar ekonomik imkansızlıklarla boğuşmak zorunda kalacak. Barter sisteminin, Libya’yı bu türlü bir durumda kalmaktan kurtarabilecek en uygun adım olduğunu hem biz kabul etmeliyiz hem de Libyalılara anlatmalıyız” tabirlerini kullandı.