Kuraklık riski altındaki İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı %20’nin üzerine çıktı

Son yıllarda kış aylarında beklenen mevsimsel yağışların düşmemesi, İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde kuraklık riskini ciddi bir boyuta taşıdı. Özellikle geçen yılın kış döneminin yağışsız geçmesi İstanbul’un düşüşte olan su seviyesini daha da etkiledi.

BARAJLARIN DOLULUĞU GEÇEN YIL AYNI DÖNEMDE %36,67 OLMUŞTU

Geçen yılın aynı döneminde yüzde 36,67 olan doluluk oranı bu sene yüzde 19,16 seviyesine kadar geriledi. Uzmanlar psikolojik sınır olarak yüzde 20’yi belirlerken, cumartesi günü başlayan sağanak yağış İstanbulluları sevindirdi.

YÜZDE 1,97’LİK BİR ARTIŞ GÖZLEMLENDİ

2 gündür aralıklarla yağan yağmurun barajlardaki doluluk oranını nasıl etkilediği de merak edildi. 9 Ocak Cumartesi günü yüzde 19,16 olan doluluk oranı son verilere göre yüzde 21,13’e kadar yükseldi. Bu veriler ise yüzde 1,97’lik artışa tekabül etti.

Kuraklık riski altındaki İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı %20'nin üzerine çıktı

İSTANBUL’A SU SAĞLAYAN BARAJLARDAKİ SON DURUM

Istrancalar Barajı: %77,37 Terkos Barajı: %21,98 Sazlıdere Barajı: %5,65 Büyükçekmece Barajı: %19,08Alibeyköy Barajı: %32,62Ömerli Barajı: %17,58Darlık Barajı: %45,66

METEOROLOJİ HAFTA BOYUNCA YAĞIŞ BEKLİYOR

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı son verilere göre İstanbul’da hafta boyunca sağanak yağış ve kuvvetli sağanak yağış bekleniyor. Bu durum ise barajlardaki kritik seviyelerin üzerine çıkılacağı şeklinde değerlendirildi.

Kuraklık riski altındaki İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı %20'nin üzerine çıktı
Hafta sonu yağan yağmurdan sonra İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı %20'nin üzerine çıktıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir