Kobanê Davası’nda saklı şahitler ‘Atlas’ ile ‘Hermes’in sözleri tıpkı çıktı

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik atakları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto aksiyonları münasebet gösterilerek ortalarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel liderleri, Merkez Yürütme Şurası (MYK) üyelerinin de bulunduğu 22’si tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 14’üncü duruşması 3’üncü gününde Sincan Cezaevi Yerleşkesi duruşma salonunda görülmeye devam ediyor.

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davanın duruşmasına tutuklu siyasetçilerin aileleri ve ile çok sayıda avukat katıldı.

Sincan Cezaevi’nde tutulan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde bulunan siyasetçiler ise Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

TANIK DİNLENMESİNE DAİR İTİRAZLAR

Mezopotamya Ajansı’nın haberine nazaran kimlik tespitinin akabinde belgeye eklenen evrakların okunmasıyla başlayan duruşmada ‘gizli tanık’ Atlas’ın dinlenmesine karar verildi. Karara dair kelam alan avukatlar, bilinmeyen şahide ana evrak kapsamı dışında soru sorulmaması gerektiğini hatırlattı.

Duruşmada kelam alan eski DBP Eş Genel Lideri Sebahat Tuncel, sorgular bitmeden şahit dinlemenin yöntemsiz olduğuna dikkati çekerek, “Siz orta kararlarla bunu kabul etmiyorsunuz fakat yaptığınız hukuksuzdur. Öteki şahitlerde gördük ki şahitlerin olaylarla alakası yok lakin birleşen evraklar kapsamında beyanlarda bulunuyorlar. Buna da itiraz ediyoruz” dedi.

Avukat Cihan Aydın, “Hangi şahidin hangi gün dinleneceğini evvelden öğrenmek istiyoruz. Bu talebimiz mahkeme tarafından daha öncesinde bir orta karara bağlandı fakat gördüğümüz üzere bir değişme yok. Artık Atlas’ın evvelki tabirlerini bulmaya çalışıyoruz. Kimin hakkında tabir vermiş bilmiyoruz. Hakikat sorular sormak için öncesinde şahidin sözlerine ulaşmamız gerek. Savunma hakkı için bu şarttır” diye konuştu.

Mahkeme heyetine şahitler hakkında dilekçe sunduğunu belirten eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Lideri Gültan Kışanak da “gizli tanıklar”ın kimin hakkında söz verdiğini duruşmalar öncesinde bilmek istediğini söyledi ve “usulüne uygun bir yargılama talep ediyorum” diye ekledi.

TALEPLER REDDEDİLDİ

Mahkeme lideri, şahitlerin dinlenme yordamlarına dair gelen itiraz ve talepler sonrası orta karar kurarken, bu dönemde dinlenecek olan şahitlerin isimlerinin bir evvelki duruşma bitiminde bildirildiğini belirtti. Şahitlerin belge kapsamı dışında beyanlarda bulunmasını “hukuka uygun” olarak bulan mahkeme lideri, siyasetçilerin ve avukatların itirazlarını reddetti.

Daha sonra kelam alan Tevgera Jinen Azad aktivisti Ayla Akat Cet, “Bugün şahit dinleme ile ilgili yaşanan sıkıntıların tamamı iddianamenin bu şartlarda kabul edilmesiyle ilgilidir” dedi.

İFADELERİ TIPATIP BİREBİR

Ardından SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlanan ve yazılı sözünü tekrarladığını söz eden bâtın şahit Atlas, tutuklu siyasetçi Mesut Bağcık’ın yanı sıra Mazhar Öztürk, Ercan Arslan ve Yüksel Baran hakkında soyut beyanlarda bulunurken, Kobanê protestolarıyla ilgili bir bilgisinin olmadığını aktardı. Kapalı şahit Atlas’ın yazılı tabirinin Ayla Akat Cet hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nda 8 Mart 2021 tarihinde söz veren bâtın şahit Hermes’in sözleriyle tıpatıp birebir olması dikkati çekti.

Sonrasında kelam alan siyasetçiler ve avukatlar şahit dinleme adabına dair itirazlarını sürdürdü. Mahkeme lideri öğlenden sonraki oturumda yeni şahit hazır edileceğini belirterek duruşmaya 13.30’a kadar verdi. (HABER MERKEZİ)