Japonya’da 146 iktidar milletvekilinin ‘Birleşme Kilisesi’ ile alaka var

Japonya’da iktidardaki Liberal Demokrat Partide (LDP) 146 milletvekilinin “Birleşme Kilisesi” ile ilgisi bulunduğu bildirildi.

2012-2020’deki misyonuyla “Japonya’da en uzun mühlet misyon yapan başbakanı” unvanlı Abe Şinzo’nun uğradığı suikastın yankıları sürüyor.

Kyodo ajansının araştırması, iktidardaki LDP bünyesindeki milletvekilleri ile dini kült “Birleşme Kilisesi” (FFWPU) ortasındaki ilgileri soruşturdu.

Araştırmada LDP’den en az 146 milletvekilinin kilise yapılanması ile ya da bu dini külte yakın kümelerle münasebeti bulunduğu ortaya çıktı

Bu sayı, ulusal parlamentonun üst ve alt kanadındaki 381 LDP milletvekilinin yüzde 38’ine denk geliyor.

Araştırmada milletvekillerinin hangi LDP fraksiyonlarında yer aldığı beyan edildi. Buna nazaran 39 milletvekili, öldürülen Abe Şinzo fraksiyonunda yer alıyor.

21’i LDP Genel Lider Yardımcısı Aso Taro, 21’i LDP Genel Sekreteri Motegi Toşimitsu, 20’si partinin ağır toplarından Nikai Toşihiro fraksiyonunda bulunuyor. 19 milletvekili ise Başbakan Kişida Fumio kümesinde yer alıyor.

Suikast zanlısının annesinin “bağışları”

2012-20’deki misyonuyla “en uzun periyot başbakan” unvanlı Abe’nin 8 Temmuz’da partisinin Nara kentindeki açık hava etkinliğinde suikasta kurban gitmesi sonrası tartışmalı dini küme, Japon medyasının gündeminden düşmüyor.

Kilise irtibatlı bir kümeye dayanak verici bildiri yayımladığı sebebiyle Abe’ye kin beslediğini belirten cinayet zanlısı Yamagami Tetsuya, sorgusunda, dini yapılanmaya yönelik annesinin maddi bağışlarının, ailesini iflas ettirdiğini söylemişti.

Yamagami’nin amcası, gazetecilere yapığı açıklamada, zanlının annesinin kiliseye yaklaşık 100 milyon yen bağışta bulunduğunu, acı olaya karşın annenin, takipçisi olduğu kilisenin başının sıkıntıya girmesinden keder duyduğunu da açıklamıştı.

Kyodo ajansının daha evvelki araştırmasında, ülkedeki 712 milletvekilinin en az 106’sının kelam konusu yapılanmayla bir halde temasının bulunduğu, bunların yaklaşık yüzde 80’inin iktidardaki LDP mensubu olduğu ortaya çıkmıştı.