Japonya, ABD ve Güney Kore önderlerinden üçlü tepe

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ABD Lideri Joe Biden ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, Madrid’de düzenlenen üçlü tepede, Kuzey Kore eksenli nükleer ve füze tehdidi başta olmak üzere güvenlik işbirliğini güçlendirme konusunda mutabık kaldı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, ABD Lideri Joe Biden ve Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol’un NATO doruğu çerçevesinde bulundukları Madrid’de 23 dakika süren üçlü bir tepe gerçekleştirdikleri bildirildi.

Japonya Başbakanı Kishida, 2017 yılından bu yana bir birinci olan üçlü toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada, nükleer testler de dahil Kuzey Kore’nin mümkün provokatif aksiyonları konusundaki “derin endişelerini” lisana getirerek işbirliğinin değerini vurguladı. Başbakan Kishida, “Japonya-ABD ve ABD-Güney Kore ittifaklarının caydırıcılık yeteneklerinin, üçlü iştiraki güçlendirmeye yönelik temel gayretin bir modülü olarak artırılması gerekiyor” kelamları ile Pyongyang’ın olası bir nükleer testine karşılığın da üçlü işbirliği seviyesinde olacağını umduğunu lisana getirdi.

ABD Lideri Joe Biden ise, Kore Yarımadası’nın büsbütün nükleer silahlardan arındırılması, özgür ve açık bir Hint-Pasifik maksadına ulaşılması için üçlü işbirliğinin gerekli olduğunu söyledi. Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol, Kuzey Kore’nin provokasyonlarına güçlü bir halde karşılık verilmesi gerektiğinin altını çizerek, Pyongyang’ın nükleer silahsızlanma istikametinde diyaloğa geri dönebilmesi için üç ülkenin de yakın işbirliği yapması gerektiğini kaydetti.

HEDEF BÖLGESEL CAYDIRICILIK

Japonya hükümetinden yapılan açıklamada, başkanların bölgesel caydırıcılığın güçlendirilmesinin kıymeti üzerinde anlaştıkları belirtildi. Taraflar Kuzey Kore’nin silah programlarını engellemeyi amaçlayan BM Güvenlik Kurulu kararlarının tam olarak uygulanmasını sağlamak için birlikte çalışma konusunda mutabık kalırken, Kishida’nın Biden ve Yoon’dan 1970- 1980 tarihlerinde Kuzey Kore tarafından kaçırılan Japon vatandaşları probleminin tahliline yönelik işbirliği kelamı aldığı öğrenildi.