James Webb Uzay Teleskobu, birinci süpernovayı görüntülemiş olabilir

Geçtiğimiz haftalarda yakaladığı ve tüm dünyayı hayran bırakan imgeleri yayınladıktan sonra James Webb Uzay Teleskobu’ndan yeni bir imaj bilim dünyasında heyecan yarattı.

Bilim insanları, James Webb’in süpernova imajı yakalamış olabileceği üzerinde duruyor. Uzay teleskobunun ardındaki grup, bu ayın başlarında bir küme imaj hakkında kısa bir rapor paylaştı. Rapora nazaran grup, SDSS J141930.11+525159.3 galaksisinde bir kızılötesi geçiş keşfettiğine inanıyor.

Ekip, James Webb’in cismin parlaklığı nedeniyle birinci süpernovayı görmüş olabileceğine inanıyor. Obje, galaksinin geri kalanından çok daha parlak ve Webb galaksiyi beş gün ortayla gözlemlediğinde, objenin yavaşça karardığını gözlemledi. Takım, bu durumun da süpernova davranışıyla uyumlu olduğunu açıklıyor.

James Webb’in muhtemelen bir süpernova tespit ettiği galaksi ve tıpkı galaksinin Hubble tarafından yakalanan manzarası.

SÜPERNOVA OLDUĞU ŞİMDİ NET DEĞİL

Ancak şu an için gözlemlenen olayın bir süpernova olup olmadığını söylemenin imkansız olduğu da belirtiliyor. James Webb takımı, objenin bir süpernova olup olmadığını anlamak için daha fazla vakte gereksinimleri olduğunu söylüyor.

Uzak gezegenleri incelemek ve hayat belirtilerini tespit etmek için geliştirilen James Webb’in asıl maksadı süpernova keşfi olmasa da imajlar heyecan yarattı.

Görüntülerin üç ila dört milyar yıl evvel meydana gelen bir patlamanın yavaş yavaş sönen ışığı olduğu düşünülüyor. Bir yıldız öldüğünde ve bir süpernova meydana geldiğinde, tüm olay bir saniyeden çok daha kısa bir müddette gerçekleşir. Ortaya çıkan ateş topu yeniden de büyüyebilir ve parlayabilir. James Webb’in de yakaladığı objenin birkaç gün içinde kararması, gerçek bir süpernova olduğunu gösterebilir.