İsviçre’den Gülnara Kerimova kararı: 131 milyon dolar iade edilecek

İsviçre, eski Özbekistan Cumhurbaşkanı Kerimov’un kızına ilişkin 131 milyon doları iade edecek.

İsviçre hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, “Kerimova’ya ilişkin 2012’de el konulan paranın, Özbek halkının yararına kullanılmak üzere Birleşmiş Milletlere (BM) ilişkin itimat fonuna aktarılması” için iki devlet ortasında mutabakata varıldığı bildirildi.

Anlaşma kapsamında, devam eden soruşturma kapsamında Kerimova’ya ilişkin el konulabilecek İsviçre’deki öbür varlıkların da BM itimat fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Özbekistan Adalet Bakanı Ruslanbek Devletov ile görüşmesinin akabinde hususa ait Twitter hesabından paylaşım yapan İsviçre Konfederasyonu Lideri Ignazio Cassis, iki ülke ortasında imzalanan mutabakata dair, “İade edilen varlıklar BM, İsviçre ve Özbekistan’ın verimli işbirliği sayesinde Özbekistan’daki sürdürülebilir kalkınma gayelerine katkı sağlayacaktır.” sözünü kullandı.

İsviçre, Kerimova ve ismi açıklanmayan 5 Özbek vatandaşı hakkında Temmuz 2012’de başlatılan kara para aklama soruşturması kapsamında şüphelilerin banka hesaplarındaki paralara el koymuştu.

Ağustos 2015’te ise İsviçre Adalet Bakanlığı, Kerimova ile kontağından şüphelenilen banka hesaplarını dondurma kararı almıştı.

Gülnara Kerimova, 2013’e kadar BM Cenevre Ofisi nezdinde Özbekistan Daimi Temsilcisi olarak vazife yapmış ve 2014’te Özbekistan’da konut hapsine alınmıştı.