İşte Türk kadrolarının Avrupa’daki yol haritası!

Trabzonspor’un şampiyonluğuyla sona eren Spor Toto Harika Lig’de 2021-2022 dönemin akabinde Avrupa kupalarında uğraş edecek Türk gruplarının rotaları aşikâr oldu.

Gelecek dönem 5 Türk takımının yer alacağı Avrupa kupalarında Trabzonspor ve Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalmak için çaba edecek.

Dönemi birinci sırada tamamlayan bordo-mavili takım, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne play-off çeşidinden katılacak. Trabzonspor, birinci maçı 16-17 Ağustos, rövanşı 23-24 Ağustos’ta oynanması planlanan bu tipi geçmesi halinde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kümelere kalacak.

Bordo-mavili grup, play-off çeşidini geçememesi halinde 8 Eylül’de başlaması planlanan UEFA Avrupa Ligi küme evrelerine direkt iştirak sağlayacak.

Fenerbahçe’nin maksadı Devler Ligi

En son 2008-2009 döneminde UEFA Şampiyonlar Ligi’nde yer alan Fenerbahçe, dönemi 2. basamakta bitirerek yıllar sonra tekrar Devler Ligi’ne katılma fırsatı yakaladı.

Sarı-lacivertli grup, UEFA Şampiyonlar Ligi’ne katılmak için 2. ön eleme tipinden itibaren çaba etmeye başlayacak. 19-20 ve 26-27 Temmuz’da oynanacak maçların akabinde sarı-lacivertli takım, bu tipi geçmesi halinde 3. ön eleme çeşidine yükselecek. Fenerbahçe ağustos ayının birinci iki haftasında oynanacak maçları da muvaffakiyetle geçerse play-off çeşidine dahil olacak. Bu çeşidin da geçilmesi durumunda Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi hasretine nokta koyacak.

Fenerbahçe ön eleme cinslerinde yaşayabileceği mümkün başarısız sonuçlarda ise UEFA Avrupa Ligi için gayret edecek.

Sarı-lacivertli takım, Şampiyonlar Ligi’ne 2. ön eleme çeşidinde veda ederse UEFA Avrupa Ligi’ne 3. ön elemeden katılacak lakin Fenerbahçe, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 3. ön eleme çeşidi ya da play-off etabında elenerek Devler Ligi bileti alamazsa Kupa 2’ye kümelerden katılacak.

Fenerbahçe için öteki bir mümkünlük da UEFA Konferans Ligi.

Sarı-lacivertliler UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Tipi’nden elenirse UEFA Konferans Ligi’ne play-off tipinden itibaren dahil olarak Kupa 3’te çaba etme hakkı elde edecek.

Kupa şampiyonu

Yukatel Kayserispor ve Demir Küme Sivasspor ortasında oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finali de Avrupa’ya gidecek ekibi belirleyecek.

Kupayı kazanan takım, UEFA Avrupa Ligi’ne play-off çeşidinden dahil olacak. Kupayı kazanan ekip 18-25 Ağustos’ta oynanacak maçların akabinde cins atlarlarsa kümelere yükselecek, elenmeleri durumunda ise direkt UEFA Konferans Ligi kümelerinde yer alacak.

Konyaspor ve Medipol Başakşehir, UEFA Konferans Ligi’nde

Dönemi 3. sırada bitiren İttifak Holding Konyaspor ve 4. sırada tamamlayan Medipol Başakşehir, geçen dönem birinci sefer düzenlenen UEFA Konferans Ligi’nde uğraş etmeye hak kazandı.

İki grup da Kupa 3’te kümelere kalmak için 3 ön eleme oynayacak.

UEFA Konferans Lig’ne 2. ön eleme tipinden itibaren dahil olacak Konyaspor ve Başakşehir, bu tipi geçmeleri durumunda 3. ön eleme cinsine yükselecek. Elenen ekibin Avrupa defterini kapatacağı cinsin geçilmesi halinde 2. ön eleme tipi ve akabinde play-off maçları oynanacak.

Tüm bu maçlarda tıp atlamayı başaran takımlar ise kümelere isimlerini yazdıracak.

Avrupa Kupaları’nda bu dönem maçların oynanması planlanan tarihler şöyle

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Çeşidi: 19-20 ve 26-27 Temmuz

UEFA Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Tipi: 2-3 ve 9 Ağustos

UEFA Şampiyonlar Ligi Play-Off Çeşidi: 16-17 ve 23-24 Ağustos

UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Çeşidi: 4-11 Ağustos

UEFA Avrupa Ligi Play-Off Çeşidi: 18-25 Ağustos

UEFA Konferans Ligi 2. Ön Eleme Çeşidi: 21-28 Temmuz

UEFA Konferans Ligi 3. Ön Eleme Tipi: 4-11 Ağustos

UEFA Konferans Ligi Play-Off Çeşidi: 18-25 Ağustos

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.