İslambey’de yerinde dönüşüm müjdeli haberle başladı

Başkan Deniz Köken yıkım gerçekleştiren alanda yaptığı açıklamada seçim vaatlerini yerine getirdiklerini belirterek Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının verdiği kira yardımı kadar Eyüpsultan Belediyesi olarak da kira takviyesi sağlanacağının muştusunu verdi.

DEPREM RİSKİ TAŞIDIĞINDAN VE EKONOMİK ÖMRÜNÜ YİTİRMİŞ RUHSATSIZ YAPILAR

Rezerv Yapı olarak belirlenen alanda yer alan yapıların büyük çoğunluğu zelzele riski taşıdığından ve ekonomik ömrünü yitirmiş ruhsatsız yapılar olması sebebiyle 6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanuna nazaran “Riskli Alan” teklif belgesi hazırlanarak 2020 yılı sonu itibariyle Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na iletildi.

Söz konusu alan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunla Bakanlık Makamı’nın 16.05.2022 tarihli Olur’u ile “Rezerv Yapı Alanı” olarak belirlendi.

394 bağımsız üniteden oluşan ve 653 adet yeni bağımsız ünite üretilecek alan içerisinde bulunan İslambey Mahallesi Ethem Baba Sokak’ta yıkım başladı.

“İSLAMBEY BÖLGESİNİN MESELELERİNİN FARKINDAYDIK”

Başkan Deniz Köken de yıkım yapılacak alanda çalışmaları inceledi.

Konu ile ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapan Eyüpsultan Belediye Lideri Deniz Köken şöyle konuştu:

“210 BİNADAN 7’Sİ TAHLİYE EDİLDİ”

“Eyüpsultan Belediyesi olarak yerinde dönüşümden evvel yerinde sağlam adımlar atmak için işlerimizi sağlam yaptık. Yerinde adımlar atmadan evvel, parsellerin akıbetine dair konuların netleşmesi sürecini yaşadık. Bakanlık makamının oluru ile tahliye, yıkım hak sahiplerinin kira yardımı süreçleri için de Belediye Başkanlığımız görevlendirildi. Şükürler olsun İslambey için yerinde dönüşümün startını vermiş olduk. Alanda bulunan 210 binadan 7 bina büsbütün tahliye edildi. Hak sahiplerinin kira müracaatları yapıldı. Tahliye olunan binaların yıkım süreçlerini planlıyoruz.

“BAKANLIĞIMIZIN VERDİĞİ KİRA YARDIMI KADAR BİZ DE 1950 TL KİRA YARDIMI YAPACAĞIZ”

Seçim vaatlerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz, İslambey’de yerinde dönüşüm başladı. Komşularımız mahallesinden ayrılmadan yeni konutlarına huzurla kavuşacak. Komşularımıza bir de müjdemiz var; Bakanlığımızın verdiği 1950 TL kira yardımı kadar biz de Eyüpsultan Belediyesi olarak 1950 TL kira takviyesi sağlayacağız. Güzel olsun”