Hollanda’da yapay kalp nakli yapılan birinci hasta öldü

Utrecht Üniversitesi Hastanesinden yapılan açıklamada ismi belirtilmeyen 54 yaşındaki erkek hastanın, Haziran 2022’de hayatını kaybettiği duyuruldu.

Kasım 2021’deki ameliyatla yapay kalp sahibi olan birinci hastanın vefatının şoke edici olduğu kaydedilen açıklamada, mevt sebebinin araştırıldığı aktarıldı.

Yapay kalp çalışmalarına sunduğu katkı sebebiyle hayatını kaybeden hastaya minnet duyulduğu söz edilerek, kelam konusu kişinin yakınlarına başsağlığı dilendi.

Hollanda kamu yayın kurumu NOS’un aktardığına nazaran yapay kalp üreticisi Carmat firması, vefatın araştırılması için Hollanda Sıhhat Bakımı ve Gençlik Müfettişliğine başvurdu.

Fransız firmanın, 2013’ten bu yana, tedavi bahtı kalmayan hastalar için yapay kalp ürettiği belirtildi.

Yapay kalp nakli sonrası ortalama 216 gün yaşadılar

Dünyada yapay kalp nakledilen birinci dört hastanın, ameliyattan sonra ortalama 164 gün yaşadığına değinilen haberde, bu müddetin daha sonra ortalama 216 güne çıktığı bildirildi.

“Ölüm beklenmiyor değildi”

Haberde, Hollandalı hastanın yapay kalp nakli ameliyatından 240 gün sonra ölmesinin beklenmeyen bir şey olmadığına dikkat çekildi.

Hollanda’nın yanı sıra ABD, Fransa, Çek Cumhuriyeti, Danimarka ve Kazakistan’da da yapay kalp nakli ameliyatları yapıldığı aktarıldı.