Galeri terörü bitiyor: İkinci el otomobil satış yönetmeliğinde değişiklik!

Covid-19 pandemisi ve devamında gelişen süreç şüphesiz ki en çok teknoloji sektörünü etkiledi. Özellikle Türkiye özelinde otomotiv satış süreci kontrolden çıktı. Fakat art arda atılan adımlar ve caydırıcılığı yüksek cezalar işleri tekrar rayına oturtmayı hedefliyor. Son olarak bugün, sıfır otomobil satışında vatandaşın aleyhine iş yapanların ikinci el yetki belgelerinin iptal edilmesine yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. İşte detaylar…

Yüksek fiyat, zorunlu aksesuar ve takas şartı koşanların ikinci el otomobil satış yetkisi elinden alınacak!

Öncelikle bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararı, ardından ne anlama geldiğini inceleyelim. Karar şu şekilde:

MADDE 1- 13/2/2018 tarihli ve 30331 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiş, üçüncü fıkrasında yer alan “(ç) bendi” ibaresi “(ç) ve (d) bentleri” olarak değiştirilmiştir.

“d) İlk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde de bulunan işletmenin bu faaliyeti yürütürken satıştan kaçınması, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemesi gibi ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunması halinde,”

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

2022 yılının başından beri vatandaşlar sürekli olarak sıfır ve ikinci el otomobil satışlarında yaşanan usulsüzlükleri dile getiriyor. Bunlar başlıca; galerilerin toplu alım yaparak yüksek fiyattan satması, bayilerin de ellerinde kalan sınırlı sayıda aracı fırsata çevirerek zorunlu aksesuar satışı yapması, bunu kabul etmeyenlere de elde araç yok denerek satışının yapılmaması gösterilebilir.

Tabii bu durum geçtiğimiz yılın ağustos ayında alınan kararla nispeten engellendi. Bu kararda sıfır toplu alım yapan bayilerin en az 6 ay boyunca ve araç 6 bin km yol almadan satamayacağı söylendi. Yani sıfır otomobil satışları yasaklandı. Tabii araçları satın alıp 6 ay yatıranlar ve ödenecek cezayı göze alarak (ceza meblağını araç fiyatına ekleyerek vatandaştan talep ederek) satanlar da görüldü.

Ancak bugün alınan kararla birlikte artık bu durumun tespiti halinde cezai işlem uygulanmayacak. Bunun yerine ikinci el otomobil alım-satım yetki belgeleri geçici olarak iptal edilecek. Yani otomobilin üreticisi tarafından belirlenen anahtar teslim fiyatı neyse o meblağ üzerinden bayii tarafından satışı yapılacak. Üzerine zorunlu aksesuar eklemeleri veya galeri aracılığıyla yüksek fiyata satma girişiminde bulunanlarsa geçici olarak sektörden ihraç ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir