Füniküler Nedir?

Toplu taşıma sistemlerinden biri olan füniküler kelimesi anlamı merak ediliyor. Özellikle İstanbul’da toplu taşıma kullanan vatandaşların mutlaka kullandığı araçlardan biri olan füniküler ne demek? Füniküler kelimesi anlamı nedir?

FÜNİKÜLER NE DEMEK?

Dilimize Fransızca ‘funiculaire’ kelimesinden geçen füniküler kelimesi ne demek? Füniküler, toplu taşıma sistemlerinden biridir. Eğimli arazilerde kullanılan bir toplu taşıma aracı olan füniküler, yüksek taşıma kapasiteli transport bir sistemdir.

FÜNİKÜLERİN YAPISI NASIL?

Alçaktan yükseğe veya tam tersi mesafe bulunan bölgelerde kullanılan fünikülerler vardır. Asansöre benzeyen yapıya sahip olmasının yanında demiryolunu da kapsamaktadır.

FÜNİKÜLER NASIL KULLANILIR?

Fünikülerin kullanımı şu şekildedir:

‘Vagonlar, halat desteği ile yukarı doğru çekilir. Çekme halatına uygulanan kuvvet, elektrikli motor ve redaktör ile uygulanır. Germe halat sisteminin istasyonda yer aldığı sistemde füniküler hattının tam ortasında birbirine paralel olan ray vardır. Araçlar hat ortasında yan yana gelince paralel yaylar birleşerek istasyona varır.’

TÜRKİYE’DEKİ İLK FÜNİKÜLER

Türkiye’nin ilk füniküler uygulaması, 1867’de turistik bir gezi yapmak üzere İstanbul’a gelen Eugene-Henri Gavand isimli bir Fransız tarafından fikir olarak ortaya atıldı.

FÜNİKÜLERİN HİZMETE AÇILMASI

Galata ve Beyoğlu arasındaki insan yoğunluğunu gören Gavand, 1871 yılında tünel inşaatı yapmaya başladı. Füniküler tüneli ise 1875 yılında hizmete başlamıştır.

Füniküler tüneli, 1968 yılına gelindiğinde modern teknolojiyle geliştirilmek için tadilata alındı. Böylece füniküler, elektrikle çalışabilecek duruma getirilmiştir. 3 sene süren çalışmalardan sonra da 9 Kasım 1971 tarihinde tünel tekrar yeniden hizmete sunulmuştur.

İLİşKİLİ HABERLER Muaf Ne Demek?

Muaf Ne Demek?

Menşei Ne Demek?

Menşei Ne Demek?

Dogecoin Ne Demek?

Dogecoin Ne Demek?

Hafta Sonu Metro Seferlerine Kısıtlama

Hafta Sonu Metro Seferlerine Kısıtlama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir