Emniyet’ten eş zamanlı plaka denetimi

Trafik güvenliğinin sağlanması, sürücüleri, trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yönelterek usulsüzlük ve suiistimalleri en aza indirmek amacıyla 20-21-22 Nisan 2022 tarihlerinde sahte (ikiz) veya standart dışı plaka kullanımına yönelik özel denetim gerçekleştirildi.

ANKARA (İGFA) – Emniyet Genel Müdürlüğü, ülke genelinde 217 bin 250 aracı denetledi. Sahte veya standart dışı plaka kullanımına yönelik yapılan özel denetimde şüphe edilen 49 bin 130 aracın şasi numaraları fiziki olarak araç içerisinde, cam üzerinde veya motor bölümünde incelendi.

Alınan bilgiye göre, 486 araçta standart dışı plaka takıldığı ve kullanıldığı, 317 tescilli aracın plakasız veya plakaları eksik olarak kullanıldığı, 158 araçta plakalarının farklı yerlere takıldığı, 146 araç plakasında tahribat yapmak suretiyle okunurluğunun bozulduğu, 17 araçta ikiz (başka araca ait) plaka kullanıldığı, 9 araçta sahte plaka kullanıldığı tespit edilerek 1 change (oynanmış) araç ve 15 çalıntı araç yakalandı. Gerekli adli ve idari yaptırımlar uygulandı.

Genel Müdürlük’ten yapılan açıklamada Türk Polis Teşkilatı olarak sürücülerin herhangi bir cezai işleme maruz kalmamaları amacıyla, trafik kurallarına uymalarını istedi.