Ek iş yapmak isteyenlere kapora tuzağı

İnterneti ve toplumsal medya uygulamalarını ağır olarak kullanan dolandırıcılar, son olarak açtıkları hesaplarla vatandaşlara nikah şekeri, mum, sabun, tel toka ve kulak çubuğu üzere eserlerin konutta paketlenmesiyle ek gelir vadediyor.

Özellikle konut hanımlarını maksat alan dolandırıcılar, gönderecekleri eserlere karşılık kapora talebinde bulunuyor. Kapora olarak gönderilen paraların hesaplarına yatmasının akabinde, çeşitli mazeretlerle bir müddet eserleri göndermeyerek vatandaşları oyalayan dolandırıcılar, daha sonra kullandıkları hesapları silip, ortadan kayboluyor.

KİMLİK BİLGİLERİNİ DE ELDE EDİYORLAR

Dolandırıcılar, vatandaşları tuzaklarına çekmek için iknaya büyük ehemmiyet verirken, para fotoğrafları ve birtakım bireylerin bu işten gelir elde ettiğine dair görüntüler paylaşıyor.

Güven sağlamak için profil fotoğraflarında ve paylaşımlarında İŞKUR’un ismini ve logosunu kullanan dolandırıcılar, son devirde başta konut hanımları olmak üzere yüzlerce kişiyi mağdur etti.

Mağdurların TC kimlik numaraları ve kimlik bilgilerini de elde eden dolandırıcıların, bu bilgileri kullanarak ilerleyen süreçte yeni mağduriyetlere neden olma ihtimali de bulunuyor.

Şikayetlerin artması üzerine harekete geçen İŞKUR, ilgili hesapların kapatılmasını talep ederken, vatandaşları “www.iskur.gov.tr” adresi haricinde yayımlanan kaynağı belgisiz iş ilanlarına prestij edilmemesi konusunda uyardı.