DSÖ ‘Son 2 haftada üçe katlandı’ dedi ve maymun çiçeği belirtilerini sıraladı

DSÖ Avrupa Bölge Koordinatörü Dr. Hans Kluge, basına yaptığı durum değerlendirmesinde hükümetlere ve sivil toplum kuruluşlarına davet yaparak giderek artan ‘vakalarının denetim altına alınması için acil ve koordineli çabaların’ artmasını istedi.

DSÖ’nün, bayanlarda ve çocuklarda da az sayıda olmasına karşın maymun çiçeğinin görülmeye başlaması üzerine salgınının kıtadaki durumunu “Yüksek risk” olarak değerlendirdiği tabir edildi. Dr Kluge, tüm dünyadaki hadiselerin yüzde 90’ının Avrupa’da olduğunu ve kıta genelinde olayların 4 bin 500’ü aştığının altını çizdi.

VAKA PROFİLİ

DHA’nın aktardığı habere nazaran, hadiselerden elde edilen istatistik bilgileri açıklayan Kluge “Şimdiye kadar bildirilen olayların birden fazla 21 ila 40 yaş ortasındaki bireyler ortasındaydı, yüzde 99’u erkekti ve hakkında bilgi sahibi olduğumuz şahısların çoğunluğu erkeklerle cinsel birliktelik yaşayan erkeklerdi. Bununla birlikte, hane halkı üyeleri, heteroseksüel temaslar ve cinsel olmayan temasların yanı sıra çocuklar ortasında da az sayıda olay bildirilmiştir” tabirlerini kullandı.

BELİRTİLER

DSÖ Avrupa Yöneticisi Kluge şu ana kadar ‘şans eseri’ maymun çiçeğinden ölen kimsenin olmadığı belirterek olayların büyük çoğunluğunun cilt döküntüsü şikâyeti, yaklaşık dörtte üçü ateş, yorgunluk, kas ağrısı, kusma, ishal, titreme, boğaz ağrısı yahut baş ağrısı üzere belirtiler gösterdiğini tabir etti. Kluge “Açık konuşayım. Bilhassa Avrupa Bölgesi’nde her saat, gün ve hafta yayılımını daha evvel etkilenmemiş alanlara genişleten, süratli hareket eden salgın ile rehavete yer yok” dedi.

DAMGALAMA SALGINLARI KÖRÜKLER

Direktör Dr. Kluge aşikâr bir hayat üslubunu benimsemiş bireylerin damgalanmasının içerdiği riski vurgulayarak “Zorluk, birkaç ülkede erkeklerle cinsel birliktelik yaşayan erkeklerin damgalanmasıdır. Birçoğu, muhtemel sonuçlardan korkarak sıhhat yetkililerine gitmemeyi seçebilir. HIV ile çaba konusundaki derslerimizden damgalanmanın salgınları ve epidemileri nasıl daha da körüklediğini biliyoruz, fakat damgalanma kaygımızın harekete geçmemizi engellemesine müsaade vermek de tıpkı derecede ziyan verici olabilir” sözlerini kullandı.

MAYMUN ÇİÇEĞİ AŞISI

ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezleri (CDC), maymun çiçeği aşısıyla ilgili yaptığı açıklamada “Çiçek hastalığı ve maymun çiçeği aşılarının maymun çiçeğine maruz kalmadan evvel yapıldığında insanları maymun hastalığına karşı müdafaada tesirlidir. Uzmanlar ayrıyeten maymun çiçeğine maruz kaldıktan sonra aşılamanın hastalığı önlemeye yahut daha az şiddetli hale getirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor” sözlerine yer verdi.

CDC, maymun çiçeği virüsü çiçek hastalığına neden olan virüsle yakından alakalı olduğundan, çiçek hastalığı aşısı insanları maymun hastalığına yakalanmaktan koruduğunu vurgulayarak “Afrika’dan gelen geçmiş datalar, çiçek hastalığı aşısının maymun hastalığını önlemede en az yüzde 85 tesirli olduğunu göstermektedir” denildi.

ÇİÇEK VİRÜSÜ

Çiçek hastalığı önemli, bulaşıcı ve bazen ölümcül olan bir bulaşıcı hastalık kategorisinde yer alır. Çiçek hastalığı için özel bir tedavi bulunmuyor ve tek korunma çiçek aşısıdır. Somali’de 1977 yılında dünyada doğal olarak meydana gelen son hadiseyi bildirildi ve daha sonra ülkeler kademeli olarak yıllar içinde çiçek aşısını uygulamadan kaldırdı.