DNA tahlili tesirli oldu: Katilin kim olduğu 28 sene sonra tespit edildi

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde, 3 Mart 1994 günü pazar alanında kaybolan 10 yaşındaki Angelica Ramirez’in katilinin kimliği 28 sene sonra tespit edildi. 

Dört çocuğu ile birlikte pazar yerinde satıcılık yapan Angelica’nın annesi, kardeşlerine emanet ettiği Angelica’nın gittiği tuvaletten dönmediğini ve kaybolduğunu fark edince yetkililere haber verdi.

Polislerin her yerde aradığı Angelica’nın cansız vücudunu, olaydan iki gün sonra, bir tarım emekçisi tarafından 50 kilometre uzakta bulundu. 

Yapılan otopsi sonucunda 10 yaşındaki Angelica’ya tecavüz edildiği ve boğularak öldürüldüğü bilgisine ulaşan polis, gerçekleşen cinayette zanlıyı bulamadı. 

DOSYA 28 SENE SÜRDÜ

The Daily Beast‘in haberine nazaran; Polis şefi Boudreaux, geçen 30 seneye yakın müddette belgeyi kapatmadı. 

Cinayet dosyasısının içerisinde tecavüzün de bulunması sebebiyle polis, bölgede yaşayan cinsel tacizden ve tecavüzden mahkum olmuş şahısları sorguladı

 Sorgulanan mahkumlardan sonuç alamayan polis, kanıtları farklı kurum ve kuruluşlarla da paylaşarak yardım istese de sonuç alamadı. 

1998 yılında soruşturmaya dahil olan Federal Soruşturma Ofisi (FBI), kanıt evrakından aldığı örnekleri kendilerine ilişkin Kombine DNA Endeks Sistemi‘nde aratsa da FBI’da zanlıyı tespit edemedi. 

FBI, 2018 yılında teknolojinin yardımı ile Angelica’nın sesinin eklendiği “Katilimi Yakalamaya Yardım Edin” görüntüsü hazırladı. 

Bu görüntü sayesinde Angelica Ramirez davası yine gündeme geldi. Lakin zanlının tespiti tekrar de yapılamadı. 

Bunun üzerine olaya, Virginia merkezli Parabon NanoLabs şirketi dahil oldu

Parabon NanoLab, DNA’da yazılı cinsiyet, etnik köken, cilt rengi, göz ve saç rengi, yüz formu üzere bilgileri kullanarak zanlının üç boyutlu robot resimini yaptı. 

Polis şefi Boudreaux, Parabon şirketinin olaya dahil olmasıyla ilgili olarak “Küçük ya da kıymetsiz görünen her türlü bilgi bu davayı çözmemizi ve Angelica’nın ailesini adalete kavuşturmamızı sağlayabilir” sözlerini kullandı. 

ZANLI ESASEN HAPİSTEYDİ

10 yaşındaki Angelica Ramirez’in katil zanlısının kim olduğu nihayet tespit edildi. 

Polis şefi Boudreaux düzenlediği basın toplantısında, Angelica’nın katilinin Ramiro Villegas olduğunu duyurdu. 

Katilin kimliğinin ortaya çıkması Ramirez ailesinin 28 yıllık acısını dindirmedi. Polis şefi, katilin daha evvel hapise girdiğini ve 2014 yılında mahpusta öldüğünü söyledi. 

Boudreaux, Angelica’nın kaybolduğu gün kendisinin de aramaya katılan polislerden olduğunu belirterek, “O günü hatırlıyorum. Bu küçük kızı ararken hissettiğimiz umarsızlığı hatırlıyorum” dedi.