Diyanet İşleri Lideri Erbaş, Amasya’da hutbe irat etti

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Amasya Valisi Mustafa Masatlı’yı makamında ziyaret etti, yeni yapılan Vilayet Müftülüğü binasında incelemelerde bulundu.

Daha sonra cuma namazı için Sultan Bayezid Mescidi’ne giden Erbaş, “Dijital Dünyada Kıymetleriyle Aile Olmak” bahisli hutbede, İslam’ın, yasal bir nikah ile aile kurmayı emrettiğini, aile hayatını adalet, merhamet, sevgi, hürmet, itimat üzere pahalar üzerine inşa etmeyi öğütlediğini söyledi.

Ailenin dünyanın ıstıraplarında, hayatın sarsıntılarında tutunulacak bir el, sığınılacak inançlı bir liman olduğunu vurgulayan Erbaş, şunları kaydetti:

“Dijital dünyanın baş döndürücü süratle geliştiği bir devirde yaşıyoruz. Elbette bu yeni mecranın pek çok imkanından yararlanıyoruz lakin bir yandan da özendirdiği hayat biçiminin haz, hırs, tüketim ve kişiselleşme üzerine kurgulandığına şahit oluyoruz. Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Bazen sanal alemin cazibesine kapılıp kıymetlerimizi yitiriyoruz. Gerçek hayatla bağımız koptukça bağlantılarımız sanallaşıyor. Hatta kimi vakit en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekinet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz. Dünyanın başka ucundaki beşerlerle bağlantı kurarken, tıpkı sofraya oturduğumuz anne babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gitgide uzaklaşıyoruz.”

“BÜTÜN ÇOCUKLARIMIZI MESCİTLERİMİZE BEKLİYORUZ” 

Erbaş, namazın akabinde gazetecilere yaptığı açıklamada, bilginin, hikmetin, ilmin, irfanın kenti, padişahlar yetiştiren Amasya’da bulunmanın kendileri için büyük bir bahtiyarlık olduğunu söyledi.

Gençlere ve çocuklara değer verdiklerini lisana getiren Erbaş, ecdatlarına, burada yetişen sultanlara, şehzadelere layık torunlar olmak için çaba gösterdiklerini belirtti.

Bütün çalışanıyla Amasyalıların hizmetinde olduklarına işaret eden Erbaş, “Yaz Kur’an kursları başlayacak inşallah önümüzdeki haftalarda. Bütün çocuklarımızı mescitlerimize bekliyoruz. Onların eğitimi için, mescitlerimizde hocalarımızın yapmış oldukları cami derslerine cemaatimizin katılması için buradan davet ediyorum. Gençlerimiz, çocuklarımız, bayan, erkek bütün vatandaşlarımız mescitlerde ne kadar çok olursa o kadar keyifli oluruz, bahtiyar oluruz.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.