Devlet muhafazasındaki gençlerin YKS başarısı

Yurt genelinde 3 milyonun üstünde adayın ter döktüğü YKS imtihan sonuçları 18 Temmuz Pazartesi günü açıklandı.

Tüm adaylar, sonuçlarını heyecanla öğrenirken devlet müdafaasındaki gençler de isminden kelam ettirecek bir muvaffakiyete imza attı.

Devlet müdafaasındaki gençlerden bu yıl 742 kişi imtihana iştirak sağlarken YKS sonuçlarına nazaran; sayısal, sözel ve eşit yüklü puan tiplerinde gençlerden toplam 31’i birinci 100 bin aday ortasına girme başarısı gösterdi.

Recep Can, sayısalda 323′üncüsü

Manisa’dan Recep Can, sözel alanda 494, bin 9 puanla Türkiye 323’üncüsü olurken Amasya’dan Mevlüt Enes Türkoğlu, sayısal alanda 520, bin 53 puanla 6 bin 457’nci sıraya yerleşti.

Sınav sonuçlarına nazaran sözel puan cinsinde 22, eşit yüklü puan çeşidinde 5, sayısalda ise 4 genç birinci 100 bin ortasında yer aldı.

Dil puan tipinde ise gençlerden 7’si 300 puanı geçmeyi başardı.

DHA’nın haberine nazaran; Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, YKS’de muvaffakiyet kazanan gençleri kutlayarak, muvaffakiyetlerinin devamını diledi. Gençlerin geleceklerini şekillendirecek kısımları seçme heyecanı yaşadıklarına işaret eden Bakan Yanık, şunları kaydetti;

“Öğrenimleri boyunca gençlerimizin yanındayız”

“Başarılarıyla gurur duyduğumuz gençlerimizi üniversite tahsilleri boyunca destekleyeceğiz. Devlet müdafaasında yetişen ve yükseköğrenime devam eden gençlerimize Bakanlığımızca çeşitli takviyeler sağlamaktayız.

Rehberlik ve danışmanlık hizmetimizin yanı sıra giysi, yemek, ulaşım üzere masraflarını karşılıyoruz. Tercih eden gençlerimizin tamamı Kredi Yurtlar Kurumu yurtları kontenjanından fiyatsız yararlanmaktadır.

Ayrıca mezuniyetlerinden sonra kamu kurum ve kuruluşlarında tahsillerine uygun takımlarda istihdam edilmelerini sağlıyoruz.

Öğrencilerimizin tahsillerine devam edecekleri vilayetlerde onlar için danışman görevlendireceğiz. Tahsilleri boyunca gençlerimizin yanındayız.”