Daha Berbatı Olmadan Çabucak Tedbir Alın! Göz Etrafınızda Kabarcıklar varsa Dikkat…

Kirpiklerinizdeki tıkanmış yağ bezlerinin kuru göz hastalığının %86’sından sorumlu olduğunu biliyor muydunuz?

Kötü göz kapağı hijyeni, makûs beslenme ve göz kırpma suratınızı azaltan aktiviteler tıkanmış meibomian bezlerine neden olur. Teknoloji çağı, her yaşta göz kuruluğunun artmasına katkıda bulunmuştur. Göz kapağı kenarı deri, meibom bezi açıklıkları ve kirpiklerden oluşur.

MEIBOMIAN BEZELERİ NEDİR? NE İŞE YARIYOR?

Bu meibomian bezleri (yağ bezleri) üst ve alt göz kapakları boyunca yer alır. Açıklıklar kirpik çizgisinin iç kısmı boyunca uzanır. Kirpiklerde biriken makyaj kalıntıları ve bakterilerle basitçe tıkanabilirler. Milletlerarası Meibomian Bezi Disfonksiyonu Çalıştayı, kuru göz hastalarının %86’sında meibomian bezi disfonksiyonu olduğunu açıkladı.

Kaliteli gözyaşı üç katman gerektirir: mukus, sulu (su) ve lipit (yağ) katmanı. Bez disfonksiyonunun nedeni iltihaptır. Bu iltihaplanma, göz kapaklarında artan bakteri, alerji yahut egzama, atopik dermatit ve oküler rosacea üzere tıbbi durumlar nedeniyle oluşabilir. Göz hekiminizi ziyaret etmek, blefaritten (kapak iltihabı) muzdarip olup olmadığınızı ve altta yatan nedenin ne olabileceğini belirlemek için kıymetlidir.

GÖZ KAPAKLARINDA SABAHLARI DÖKÜNTÜ OLUYORSA…

Sabah uyandığınızda göz kapaklarınızda döküntü varsa, blefaritiniz olabilir. Blefarit belirtileri ortasında sabahları yahut gün boyunca kızarıklık, kaşıntı, kirpik dökülmesi, kirpiklerde döküntü bulunur. Buna ek olarak, çoklukla yüzde iltihaplanmaya ve yanaklarda, burunda ve göz kapağı kenarında kızarıklığa neden olan bir cilt rahatsızlığı olan Rosacea vardır. Bu durum kroniktir ve tıbbi tedavi ve izleme gerektirir. Blefarite neden olan öteki bir sorun de saç folikülünde yaşayan bir kapak akarı olan demodex’tir. Kapak kenarı, saç, kaş ve yastık kılıflarının paklığı gereklidir.

MAKYAJ SON KULLANIM TARİHİNDEN HABERİNİZ VAR MI?

Makyaj ekseriyetle uygun biçimde çıkarılmadan kullanılır. Birçok kişi makyajın son kullanma tarihinden haberdar değildir. Sıvı ve krem ​​makyajda üreyen bakterilerden enfeksiyon 3 ay sonra ortaya çıkabilir.

Ayrıca maskara ve göz kalemi uygun halde çıkarılmadan bakteriler sıkışabilir ve bezler tıkanabilir.

MEIBOMIAN BEZELERİNİ PAK TUTMAK İÇİN NE YAPILMALI?

Aşağıdaki adımlar beladan uzak durmanıza yardımcı olacaktır.

Yatmadan evvel sürekli makyajınızı çıkarın.

Makyaj materyallerini asla kimseyle paylaşmayın

Makyaj testlerini mağazalarda kullanmamaya çalışın.

Son olarak, yeni makyaj eseri denerken, alerjiniz olmadığından emin olmak için her seferinde bir şey tanıtın ve alerjiye yatkınsanız hipoalerjenik makyaj arayın.

Meibomian bezlerinin iltihaplanması ve kapanması, kuru göz semptomlarının ana nedenidir. En düzgün tedavi önlemedir. Bu da göz kapaklarının günlük paklığı ile mümkündür.

Meibomian bezeleri tıkandıysa ve meskende yaptıklarınız işe yaramıyorsa vakit kaybetmeden doktora gidin.


Resimdeki Kızı Bul! 50 Bireyden Yalnızca 1’i Fotoğraftaki Kızı Buluyor… Bakalım Birinci Bakışta Saklı Kızı Bulabilecek Misiniz?


Bunları Yaşıyorsanız Vakit Kaybetmeyin! Hemen Magnezyum Eksikliğine Gereksiniminiz Olduğunun Belirtileri…


Hazırları Vefat Saçıyor Sakın Almayın! Kendiniz Konutta Yapın… Hem Sıhhatinizi Hem De Cebinizi Koruyun…


Dünyanın En Hoş Heykelleri! Bakmaya Doyamayacağınız Nefes Kesen Dizaynlar… Türkiye’den De Bir Heykel Listede