Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye-Kolombiya ilgilerini stratejik iştirak düzeyine yükselttik

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’ndeki baş başa ve heyetler ortası görüşmeler ile mutabakatların imza merasiminin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Latin Amerika ve Karayipler bölgesindeki en kıymetli ortaklarından Kolombiya’nın Cumhurbaşkanı Ivan Duque’yi Türkiye’de ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu lisana getirerek başlayan Erdoğan, Marquez’e, “İstanbul’a güzel geldiniz.” dedi.

Son devirde iki ülke ortasında artan temas ve ziyaretlerin memnuniyet verici olduğunu belirten Erdoğan, nisan ayının başında Kolombiya Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye geldiğini, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da Latin Amerika çeşidi kapsamında 26-27 Nisan’da Kolombiya’yı ziyaret ettiğini anımsattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Az evvel imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz ortasındaki alakaları ‘stratejik ortaklık’ düzeyine yükselttik. Yüksek seviyeli iş birliği kurulu düzeneği sayesinde bağlantılarımızı iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst seviyede ele alacağız.” bilgisini verdi.

“KARŞILIKLI YATIRIMLARIMIZIN ARTIRILMASI İÇİN AĞIR UĞRAŞ SARF EDİYORUZ”

Kolombiya’nın halihazırda Brezilya’nın akabinde Latin Amerika’daki en büyük ikinci ticari ortakları olduğundan bahseden Erdoğan, şunları kaydetti:

“2021’de ticaret hacmimiz ikiye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya ayrıyeten geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Maksadımız, ticaret hacmimizi en kısa müddette 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımlarımızın artırılması için de ağır uğraş sarf ediyoruz. Kolombiya, gelişen iktisadıyla Türk yatırımları için cazip fırsatları sunuyor. Türk ve Kolombiyalı iş insanları ortasındaki karşılıklı temas ve ziyaretlerin artırılmasını destekliyoruz. Kolombiya tıpkı vakitte Latin Amerika’daki mevcudiyetimiz ve bölgeye açılım siyasetimiz bağlamında da merkezi bir pozisyondadır.”

“DÜZENSİZ GÖÇTEN EN FAZLA ETKİLENEN İKİ ÜLKE OLARAK İŞ BİRLİĞİNE KIYMET VERİYORUZ”

TİKA’nın bölgedeki iki ofisinden birinin ve Anadolu Ajansının (AA) bölge temsilciliğinin Bogota’da bulunduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye Maarif Vakfının da beşeri bağlantılara kıymetli katkı sağladığını kaydetti.

Erdoğan, Türk Hava Yollarının (THY) Bogota-İstanbul çizgisinde her gün sefer düzenlediğini aktararak, şöyle devam etti:

“Kolombiya’yla bağlarımızı her alanda gerek ikili gerek milletlerarası platformlarda geliştirme konusunda karşılıklı iradeye sahibiz. Savunma sanayi, sıhhat, turizm, tarım ve göç üzere pek çok alanda iş birliğimizi geliştirmek için beraberce çalışıyoruz. Özellikle göç başlığında sistemsiz göçten en fazla etkilenen iki ülke olarak iş birliğine değer veriyoruz. Memleketler arası platformlarda gerçekleştireceğimiz ortak teşebbüsler yoluyla bu global sorunun tahlili tarafında birlikte gayret göstereceğiz. Ayrıyeten, uyuşturucu kaçakçılığı, terör ve organize cürümlerle çaba konusunda da iş birliğimizi artıracağız. Türkiye bursları kapsamında bugüne kadar 177 Kolombiyalı öğrenciye ülkemizde eğitim imkanı sağladık. Bugün ayrıyeten son devirde meydana gelen bölgesel ve memleketler arası gelişmeleri ele aldık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kolombiya’da 29 Mayıs’ta birinci çeşidi gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dost Kolombiya halkı bakımından iyi olmasını dileyerek, Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti.

Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque’nin konuşmasının akabinde “7 Ağustos’ta Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı değişimi olacak. Vazifesi bırakmadan evvel bizi Kolombiya’ya bekliyor. Biz de planlamamızı yapacağız. Çalışmalarımızı yapacağız. Şöyle bir bölge çeşidini inşallah 7 Ağustos’tan evvel gerçekleştireceğiz.” tabirlerini kullandı.

İŞ BİRLİĞİ MUAHEDELERİ İMZALANDI

Basın toplantısı öncesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Kolombiya Cumhurbaşkanı Marquez, Türkiye Cumhuriyeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Ortasındaki Stratejik İşbirliği ve İştirake Dair Ortak Bildiri’ye imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kolombiya Cumhuriyeti Hükümeti Ortasında Sıhhat ve Tıp Bilimleri Alanlarında İşbirliğine Dair Muahede, Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca ile Kolombiya Cumhuriyeti Sıhhat ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Fernado Ruiz Gomez tarafından imzalandı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kolombiya Ulusal Arşiv Yöneticiliği Ortasında İşbirliği Protokolü’ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Lideri Uğur Ünal ile Kolombiya’nın Ulusal Arşiv Lideri Enrique Serrano Lopez imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Konseyi ile Kolombiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Ortasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı’nı ise Yükseköğretim Konseyi (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ile Kolombiya Ulusal Eğitim Bakanı Maria Victoria Angulo imzaladı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk de yer aldı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ile Kolombiya Ulusal Arşiv Yöneticiliği Ortasında İşbirliği Protokolü’ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Arşivleri Lideri Uğur Ünal ile Kolombiya’nın Ulusal Arşiv Lideri Enrique Serrano Lopez imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Yükseköğretim Şurası ile Kolombiya Cumhuriyeti Eğitim Bakanlığı Ortasında Yükseköğretim Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı’nı ise Yükseköğretim Heyeti (YÖK) Lideri Prof. Dr. Erol Özvar ile Kolombiya Ulusal Eğitim Bakanı Maria Victoria Angulo imzaladı.

Toplantıda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk de yer aldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.