Coinbase OFAC Hatası: O Borsa İşlemleri Engellendi!

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase, kısa bir zaman önce teknik bir sorun ile karşılaştı. Bu sorun, bir başka büyük borsa olan Binance’ten bir engel gelmesine neden oldu. İşte detaylar…

Coinbase için OFAC bildirimi geldi

Coinbase tarafındaki teknik bir sorun, Binance’ten belirli Bitcoin transferlerinin engellenmesine neden oldu. Reddit ve Twitter kullanıcıları, Salı günü geç saatlerde Binance’ten Coinbase’e Bitcoin aktarma girişimlerinin engellendiğini açıklayan gönderiler paylaştı. İşlemlerin “OFAC onaylı bir adresten” geldiği için aktarımlarının engellendiği belirtiliyordu. Yani kullanıcılar, bir Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) bildirimi ile karşı karşıya kaldı. Coinbase sözcüsü, bunun 100’den az kişiyi etkileyen teknik bir sorun olduğunu ve düzeltildiğini kabul etti. Coinbase, etkilenen kullanıcılara depozitolarının kısa süre içinde hesaplarına yatırılacağını belirten bir e-posta gönderdi.

OFAC, “özel olarak belirlenmiş vatandaşlar” olarak sınıflandırılan ve yaptırım uygulanan, yani ABD merkezli kuruluşların bunlarla etkileşime girmesine izin verilmeyen uzun bir kripto cüzdanları ve protokolleri listesi tutmakta. Uzmanlara göre muhtemelen, bir veri girişi hatası bu soruna neden oldu. Ağustos 2022’de kripto para karıştırma hizmeti Tornado Cash (TORN) de yaptırım listesine eklendi. Tornado Cash, Kuzey Kore de dahil olmak üzere, saldırıya uğramış kriptoların varış noktalarını değiştirmek ve gizlemek için defalarca kullanıldı. Coinbase, şu anda ABD Hazine Bakanlığı’nın Tornado Cash’e yönelik bu hamlesini sonlandırması için çabalıyor.

Borsa, bir dava ile karşı karşıya

Bu sırada, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Jared Ferguson isimli bir kişi, 6 Mart’ta Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesinde Coinbase aleyhine dava açtı ve kimlik hırsızları tarafından hesabından para çekildikten ve Coinbase kendisine tazminat ödemeyi reddettikten sonra “hayatındaki birikimlerinin yüzde 90’ını” kaybettiğini iddia etti. Ferguson’un, dolandırıcıların telekom sağlayıcısını numarayı kendi sim kartlarına bağlaması için kandırarak bir telefon numarasının kontrolünü ele geçirmesine olanak tanıyan “sim takası” olarak bilinen bir tür kimlik hırsızlığının kurbanı olduğu söyleniyor.

Bu, dolandırıcıların bir hesaptaki herhangi bir SMS doğrulamasını atlamalarına izin verir. İddiaya göre bu durumda borsa, dolandırıcıların Ferguson’un Coinbase hesabından 96.000 dolar çekilmesini onaylamalarına izin verdi. Ferguson, 9 Mayıs’ta telefonu hacklendikten sonra hizmetini kaybettiğini iddia etti ve hizmet sağlayıcısı T-Mobile’ın talimatlarına göre yeni bir sim kart alıp uygulamayı geri yükledikten sonra Coinbase hesabından paranın çekildiğini fark etti. Borsa, Ferguson’a gönderdiği bir e-postada “e-postalarınızın, şifrelerinizin, 2FA kodlarınızın ve cihazlarınızın güvenliğinden siz sorumlusunuz” diyerek, Ferguson’un hesabının ele geçirilmesiyle ilgili herhangi bir yükümlülüğü olmadığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir