Bulgaristan, Rus turistler için vize fiyatını artırmaya karar verdi

Avrupa Birliği (AB), Rus turistlere yönelik vizeleri kısıtlama kararı aldı.

Bu kararın akabinde Bulgaristan da vize fiyatlarında artışa gitmeye karar verdi.

35 eurodan 80 euroya çıkarılacak

Bulgaristan Turizm Bakanı İlin Dimitrov, ülkesinin Rus turistlerden istediği vize fiyatını 35 eurodan 80 euroya çıkaracağını açıkladı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Dimitrov, bugüne dek Rus turistlerin vize fiyatlandırmasında kimi kolaylıklardan yararlandıklarını lakin bu uygulamaya son verileceğini söyledi.

Dimitrov, şöyle devam etti:

“Tamamen yasaklamanın bir yolu yok”

“Rusların ülkemize girmesini büsbütün yasaklamanın bir yolu yok fakat vize fiyatlarına artırım getirilecek. Pek uygun görmediğimiz bu karar, aslında Avrupa Birliği’nin (AB) kararıdır. Biz de AB üyesi olarak ona uymak zorunda kalacağız.”

Bakan Dimitrov, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya saldırmasından sonra iki ülke ortasında direkt uçuşlar askıya alınmasına karşın yılın başından bu yana 60 binden fazla Rus vatandaşının Bulgaristan’ı ziyaret ettiğini aktardı.

“Ciddi masraflara katlanıyorlar lakin tekrar de geliyorlar”

Rusların ülkenin Karadeniz kıyılarında yaklaşık 100 bin mülkü olduğuna işaret eden Dimitrov, “Bu turistler Türkiye üzerinden giriyorlar, Bulgaristan’a ulaşabilmek için önemli masraflara katlanıyorlar ancak tekrar de geliyorlar.” diye konuştu.

AA’nın haberine nazaran, Dimitrov, Bulgaristan için her bir turistin kıymetli olduğunu vurgulayarak ağustos sonuna kadar ülkeye gelen yabancı turist sayısının 6,1 milyona ulaştığını kaydetti.