Birçok ülke uçuşlar için sağlık pasaportunu şart koşacak

Muhtemelen bugünlerde dijital sağlık pasaportu gibi bazı ilginç detaylara denk gelmişsinizdir. Duymayanlar için kısaca bir özet geçelim.

Sağlık pasaportları: Dünya genelinde seyahat etmek için en çok istenen belgeler arasında yer alacak. Yolculara ait aşılar ve diğer sağlık detayları buralarda yer alacak.

Sağlık pasaportu hakkında kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra konumuza dönelim. Sağlık pasaportlarının kullanımı ile ilgili tartışmalar Enuygun.com tarafından yapılan bazı açıklamalar ile yeniden alevlendi. Birçok kişinin ismini bile daha yeni yeni duyduğu bu pasaportlar, muhtemelen zorunluluk haline gelecek.

Londra Heathrow ve New Jersey Newark Liberty Havalimanı’nda, ilk defa sağlık pasaportları denendi. Yapılan bu denemelerde işe yarar sonuçların alındığı görüldü. Gelen yolcuların sağlık ile ilgili pasaportları incelendi ve sonuç olarak hastalık riski taşıyıp taşımadıkları görüldü.

Avustralya başta olmak üzere dünya genelinde uçuşlar yapan birçok ülke yolcular için bu şartı istemeye başladı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ise böyle bir uygulamanın herkes için şart olmaya başlayacağını söyledi. Pasaport ile ilgili bilgiler tek bir veri merkezinden yönetileceği de söylendi.

İşin açıkçası Türkiye’de yine benzer yöntemlerin uygulanması planlanıyor. İngiltere ve Güney Afrika içerisinde meydana gelen koronavirüs mutasyonları başka ülkelere bulaşabilir. Böyle bir durumda vakalar ile başa çıkmak çok daha zor hale gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir