Bingöl’de 2 farklı noktada çıkan ‘ot yangını’ denetim altına alındı

İlçe Jandarma Komutanlığı Ekinyolu bölgesindeki otlukta saat 12.30 sıralarında, eğitim atışı sırasında sekin mermi nedeniyle ot yangını çıktı. İhbarla bölgeye itfaiye, TOMA ve arazözler sevk edildi. Grupların müdahalesi ile yangın, kısa müddette denetim altında alındı.

Bu sırada birebir bölgede ikinci bir yangın daha çıktı. Bölgeye destek takımlar gönderildi. Grupların çalışması ile ikinci yangın da denetim altına alındı. Takımların soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Yangınlarla ile ilgili Bingöl Valiliği de açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bugün saat 12.30 sularında merkez İlçe Jandarma Komutanlığı Ekinyolu atış alanında eğitim atışı esnasında mermi sekmesi sonucu kuru ot yangını meydana gelmiştir. Yangına birinci etapta 1 TOMA, 2 itfaiye, 1 arazöz ve 55 işçi ile müdahale edilerek örtü yangını denetim altına alınmıştır. Yangında yaklaşık 10 dönüm kuru ot yanmış olup, rastgele bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır. Lakin soğutma çalışmaları devam ederken farklı noktalarda tekrar ot yangını çıkmış olup Orman İşletme Müdürlüğü’ne ilişkin 2 arazöz, 2 birinci müdahale aracı, 1 greyder ve 30 işçi, Emniyet Müdürlüğü’ne ilişkin 4 TOMA, Ilıcalar Belediyesi’ne ilişkin 1 itfaiye, Bingöl Belediyesi’ne ilişkin 2 araç ve işçi, Vilayet Jandarma Komutanlığı’ndan 2 komando timi ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden 1 sulama aracı ile yangına müdahale edilerek, tekrar denetim altına alınmıştır. Bölgede soğutma çalışmaları devam etmektedir” denildi.